Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Land Art Festiwal 2019. Ogród sztuki i natury

Sylwia Hejno
„Wieloskręty” Mirosława Maszlanki. Praca powstała w zeszły roku u stóp zamku w Janowie
„Wieloskręty” Mirosława Maszlanki. Praca powstała w zeszły roku u stóp zamku w Janowie Dorota Awiorko
- W ogrodzie jest pewna ciekawa sprzeczność: to kawałek natury sztucznej, wykreowanej, ale natury. Uosabia nasze marzenia, wartości, pragnienie raju, a także raj utracony - mówi kuratorka Marta Ryczkowska.

„Ogród” to idea, która inspiruje artystów tegorocznego Land Art Festiwalu. Jest ich ponad dwudziestu, pochodzą z Polski, Holandii, Litwy i Japonii. Mówią różnymi artystycznymi językami.

- Pojawią się instalacje, które wpiszą w krajobraz, prace ulotne czy performatywne - zdradza Marta Ryczkowska.

Przemysław Branas pobudzi nasz zmysł powonienia. Stworzy instalację olfaktoryczną (z franc. do wąchania, samo pojęcie spopularyzowała powieść „Pachnidło”).

Posłuży się lokalną roślinnością i substancjami, które stworzy w swoim artystycznym laboratorium.

Czytaj też:

Holenderska artystka Karin van der Molen pracuje nad konstrukcją przypominającą wzorzyste dywany. Nad Bugiem wyrosną czaszkowe rabaty Ireny Nawrot i zawita żywiący się słonecznym światłem świerszcz Macieja Połynko i Małgorzaty Wasilek.

Takashi Ikezawa z Japonii uważnie przygląda się kanałom wydrążonym przez bobry i myśli w jaki sposób je uwzględnić w swojej pracy, która będzie prowadzić do innego wymiaru.

Oczywiście to tylko niektóre, wstępne zarysy dzieł, które będzie można zobaczyć w Starych Buczycach oraz w pobliżu zamku w Janowie Podlaskim.

Czytaj też:

Festiwalowy ogród można rozumieć w wielu wymiarach, jednak jego kluczową cechą jest to, że nie służy do konsumpcji, ale do rozkoszowania się, składnia do refleksji.

I takie akcenty się pojawią, m.in. w postaci filmu „Antropocen. Epoka człowieka”, który stanowi spojrzenie na naszą relację ze światem, ze środowiskiem czy wykład doktora Marcina Fabjańskiego o ogrodach Epikura.

Grecki filozof kupił bowiem pod Atenami ogród, w nim nauczał i szukał odtrutki na bolączki tego świata.

- Nie mamy pretensji do nieśmiertelności. Większość prac zostanie kiedyś pochłonięta przez naturę. Ona powinna stanowić źródło refleksji, świat się zmienia, wymiera, bo to człowiek powoduje jego największą destrukcję - mówi artysta Jarosław Koziara.

Land Art Festiwal odbywa się po raz 9. To jedyna tego typu impreza sztuki ziemi o międzynarodowym zasięgu w naszym kraju.

Land Art Festiwal, 3-13 lipca

13 lipca wernisaż : godz. 14.00 - Stare Buczyce/skręt z drogi Janów Podlaski - Gnojno; godz. 17.00 - zbiórka przy schodach zamku w Janowie Podlaskim.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Land Art Festiwal 2019. Ogród sztuki i natury - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto