Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w Puławach. Kobiety wobec wyboru zawodu - nadzieje, obawy, możliwości

Hanna Bednarzewska
- Jestem kobietą – dobrze wybieram - to projekt prowadzony przez fundację Puławskie Centrum Przedsiębiorczości, współfinansowany w ramach otwartego konkursu ofert ze środków otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt był współfinansowany kwotą 30 tys. złotych. Trwa od czerwca do 31 października. 21 października Puławskim Parku Naukowo Technologicznym odbyła się konferencja zatytułowana Kobiety wobec wyboru zawodu - nadzieje, obawy, możliwości.

- Ideą tego projektu skierowanego do młodych dziewczyn ostatnich klas liceów i gimnazjów jest wzrost świadomości wśród kobiet na temat możliwości wyboru innej ścieżki zawodowej niż tylko ta, która zazwyczaj jest przydzielona kobietom. Projekt ma się przyczynić się do przełamywania stereotypów dotyczących roli kobiet na rynku pracy- mówi Katarzyna Malesza - Dzido, prezes Fundacji Puławskie Centrum Przedsiębiorczości.

Jednym z zadań był konkurs skierowany do uczennic z powiatów: puławskiego, opolskiego, ryckiego, świdnickiego na filmową prezentację dotycząca sytuacji zawodowej kobiet na lokalnym rynku pracy.

-Zakładaliśmy, że w spotkaniach z doradcami zawodowymi Powiatowych Urzędów Pracy, które odbywały się w szkołach weźmie udział 200 uczennic. Uczestniczyło w nich 604 osoby. Oprócz tego prowadzone były warsztaty z pisania listu motywacyjnego, życiorysu i autoprezentacji swojej osoby na rozmowach kwalifikacyjnych z pracodawcami - mówi prezes.

Jakie problemy dotykają kobiety na lubelskim rynku pracy? Kobiety na rynku pracy mają gorzej niż mężczyźni. Patrząc na oferty pracy i zapotrzebowanie które przedstawiają pracodawcy dominują zawody postrzegane jako męskie. Pierwsza bariera na jaką napotykają kobiety to mniej ofert pracy dla nich. Kolejna to przyczyny społeczne. Kobiety prowadzą dom i muszą pogodzić zadania związane z wychowaniem dzieci i wymogami rynku pracy. -Te bariery warto eliminować bo jak wykazują badania kobieta jest bardzo dobrym pracownikiem. Jako PUP staramy się pracodawcom uwypuklić przydatność kobiet do zawodów zarezerwowanych dla mężczyzn. W jednym przypadku się to udaje w innym nie. Wynika to ze schematów panujących na rynku pracy. Cieszy jednak to, że pracodawcy postrzegają kobiety jako bardziej lojalne na miejscu pracy i to już zaczyna być zauważalne. Z pewnych zawodów eliminują kobiety wymogi kodeksu pracy. Stąd zawody związane z wysiłkiem fizycznym kierowane są do mężczyzn - mówi Hanna Żyła, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Puławach.

Uznawanie niektórych zawodów jako typowo męskie to już przeżytek. Wyższe uczelnie starają się wspierać kobiety. Zmienia się oferta edukacyjna, kierunki studiów. -Widzimy wyraźny trend ku temu aby tworzyć specjalności w dziedzinach kiedyś przypisanych dla kobiet. To co się zmienia w edukacji oferowanej przez UMCS to powstawanie kierunków praktycznych pozwalające na krótszą edukację. Są to 3 letnie studia licencjackie w wyspecjalizowanych dziedzinach. To co możemy zaoferować kobietom to elastyczność w formowaniu programu. Możliwe są indywidualne organizacje studiów dostosowane do życia rodzinnego i macierzyństwa. Mamy systemy stypendialne urlopy. Obecnie jak nigdy dotąd UMCS jest uczelnią przyjazną kobietom- mówi Grzegorz Smyk, dziekan wydziału zamiejscowego UMCS w Puławach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto