MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Dolny: Powstanie książka o Krwawej Środzie

Wojtek Antosz
wikimedia
Zebraniem informacji na temat tego wydarzenia które rozegrało się 1942 roku podjęła się dr Alina Gałan, pracownik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie, specjalizuje się w historii najnowszej.

Czym była "Krwawa Środa" i co spowodowało, że postanowiła pani poświęcić jej swoją książkę?

Mianem „Krwawej Środy” określana jest akcja niemieckich sił policyjnych przeprowadzona na terenach Powiśla. Objęła swym zasięgiem Kazimierz Dolny i kilka sąsiednich miejscowości, [m. in. Bochotnicę, Parchatkę, Jeziorszczyznę, Rogów, Rzeczycę, Włostowice, Zbędowice i inne. Akcja rozpoczęła się we środę (stąd jej określenie) 18 listopada 1942 r. i trwała do 22 listopada 1942 r. Była formą zastosowania metody odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców zamieszkałych na tym terenie w odwecie za nasilające się działania organizacji ruchu oporu. Inicjatorem powstania monografii poświęconej tym wydarzeniom jest Akcja Katolicka z Kazimierza Dolnego. Mnie pozostaje mieć nadzieję, że sprostam oczekiwaniom inicjatorów oraz rodzin osób represjonowanych w wyniku tej zbrodniczej akcji.

Jaki jest cel tej publikacji, co może wnieść nowego do historii regionu, państwa?
Celem opracowania jest jak najdokładniejsze opisanie przebiegu samej akcji niemieckich sił policyjnych, ale przede wszystkim pokazanie ludzi, którzy w wyniku tej tych działań zamordowani zostali na miejscu, aresztowani przeszli katorgę w więzieniu na Zamku i w obozach koncentracyjnych. Ofiary „Krwawej Środy” to około 150 osób zamordowanych swoich miejscach zamieszkania, ponad 200 aresztowanych i osadzonych w więzieniu na Zamku w Lublinie, a następnie w większości wywiezionych do KL Auschwitz [w czterech transportach - 5, 6 i 10 grudnia 1942 r. i 2 lutego 1943 r.), gdzie w ciągu kilku miesięcy od przybycia do obozu ponieśli śmierć. W publikacji postaram się w wykorzystać źródła, które nigdy dotychczas nie były przedmiotem badań nad zagadnieniem „Krwawej środy”.

Czy łatwo jest uzyskać informacje związane z tamtym okresem i czy trafiła pani na coś nieoczekiwanego, tajemniczego?

Dostęp do źródeł archiwalnych nie nastręcza większych trudności. Natomiast problemem, ale należy mieć nadzieję problemem do pokonania, jest uzyskanie dokumentów dotyczących poszczególnych osób represjonowanych (zdjęć, pamiątek rodzinnych). Jeżeli uda mi się odkryć coś nowego, „ tajemniczego” na pewno znajdzie się to w opracowaniu i Czytelnicy będą mogli zapoznać z tym.

Czy możemy mówić o przybliżonej dacie ukazania się publikacji?

W założeniu inicjatorów czyli Akcji Katolickiej z Kazimierza Dolnego monografia opisująca wydarzenia „Krwawej Środy” z roku 1942 powinna ukazać się listopadzie 2012 r., na obchody jej siedemdziesiątej rocznicy.

****
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto