Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Dolny: 400 lat Kamienic Przybyłowskich

J.P.O
wikipedia
Kamienice w rynku są znakiem rozpoznawczym Kazimierza, należały do bogatych mieszczan. Charakteryzują się bogatą architekturą i niezwykłą ornamentyką. Kolejne stuletnie rocznice kamienic nie były świętowane, stąd w tym roku 5 września (sobota) organizatorzy planują obchody 400-lecia Kamienic Przybyłowskich. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00.

W programie jest wiele ciekawych wydarzeń: opowieści historyczne, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dziecięca parada przebierańców. W miasteczku pojawią się kazimierscy soliści i instrumentaliści orkiestra dęta, chóry Canto i Cantare ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kazimierzu Dolnym, a także zespół Dziady Kazimierskie. Zaplanowano także spotkanie z „trzema tenorami”: Tadeuszem Pałką, Tadeuszem Michalakiem i Waldemarem Siemińskim.

Historia kamienic

W XVI i XVII w. Kazimierz staje się ważnym ośrodkiem handlowym. Jest to związane z dostępem do Wisły, która była głównym szlakiem handlowym w XVII-wiecznej Polsce. O rozmiarze obrotów towarowych, w jakich udział miało miasteczko świadczą nieliczne, zachowane w Kazimierzu spichlerze, wzniesione w sposób niespotykany i niepodobny do jakichkolwiek budowli w naszym kraju. Z 45 istniejących zachowało się do dzisiaj tylko 10. Do dzisiaj zachowały się także niezwykle bogato zdobione kamienice mieszczan, którzy na handlu zbożem dorobili się olbrzymich fortun. Tak powstały budzące zachwyt kamienice Przybyłowskie - pod św. Krzysztofem i pod św. Mikołajem czy Kamienica Celejowska.

Właścicielami kamienic byli bracia Krzysztof i Mikołaj, pochodzący z zamożnej rodziny Przybyłów. Kamienice pochodzą z XVII w. Są zbudowane z wapienia, który pozyskano zapewne z okolic kazimierskich kamieniołomów. Ich ciekawa architektura nawiązuje do renesansu włoskiego i niderlandzkiego. Znakiem rozpoznawczym kamienic jest bogato zdobiona elewacja oraz rozbudowane attyki osłaniające dach.

Na elewacji widać postaci świętych Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu, przeprawiającego się przez rzekę, i Mikołaja w stroju biskupim z pastorałem w dłoni.

Więcej informacji na temat Kamienic Przybyłowskich będzie można uzyskać podczas sobotniej imprezy współorganizowanej przez Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz mieszkańców nadwiślańskiego Miasteczka.

PROGRAM

Godz. 10.00 – 13.00 - Warsztaty plastyczne “Kazimierz w czasach Przybyłów”, prowadzą Marek Andała i Jerzy Krzysztoporski, Agnieszka Mitura i Krzysztof Raczyński „Krzyr”. Opowieści: Marcin Pisula. Prezentacje prac na Rynku/Miejsce: Zamek
Godz. 10.00 – 14.00 - Pokaz Kazimierskich Filmów Tadeusza Pałki i Klipu Dziadów Kazimierskich: “Kazimierska OSP”/Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie, Gmach Główny
Godz. 14.00 – Hymn na cześć Kamienic: Chóry Canto + Cantare oraz wystąpienie burmistrza Miasta Kazimierza Dolnego/Miejsce: Rynek
Godz. 14.15 – Występ Dziadów Kazimierskich i przyjaciół/Miejsce: Rynek
Godz. 15.00 – Dziecięca parada przebierańców - postacie z kamienic schodzą na Rynek/Miejsce: Rynek
Godz. 15.15 – 15.30 – Występ Wojtka Bochry (wokal) i Karola Bartoszewicza (skrzypce)/Miejsce: Rynek
Godz. 15.30 - 16.00 – Kapela Specjalna z Kazimierza/Miejsce: Rynek
Godz. 16.00 – 16.15 – Występ Chórów Canto + Cantare/Miejsce: Rynek
Godz. 16.15 – Opowieści Trzech Tenorów:
T. Michalak - "Kamienice i fara"
W. Siemiński - "Na zapleczu kamienic, czyli życie na Małym Rynku"
T. Pałka - "Co do nas mówią kamienice po 400 latach"

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ewentualnych zmian w programie, które mogą dotyczyć godzin. Jako powód podają spontaniczny charakter imprezy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto