Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy świadkami wielkiego wymierania

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
- Człowiek rozumny wyginie. Całkiem możliwe, że już w ciągu 100 lat. Zniknie również wiele innych gatunków. To nieodwracalna sytuacja. Myślę, że na wszystko jest za późno - zawyrokował dwa lata temu australijski naukowiec Frank Fenner.

Ten wirusolog zyskał sławę dzięki ogromnemu wkładowi w powstrzymanie epidemii czarnej ospy. Swoje obserwacje uzasadnia złym wykorzystaniem środowiska przez człowieka.
- To dopiero początek zmian klimatycznych. Ale w pogodzie już można zauważyć istotne przeobrażenia. Aborygeni pokazali, że bez nauki, produkcji dwutlenku węgla i globalnego ocieplenia mogli przetrwać przez 40-50 tysięcy lat. Ale nasz świat nie może. Gatunek ludzki przechodzi taką samą drogę, jak wiele gatunków, które wyginęły - dodaje.

Według brytyjskich antropologów Richarda Leakeya i Richarda Lewina, jesteśmy świadkami kolejnego w dziejach naszej planety wielkiego wymierania. Po raz pierwszy jest ono jednak spowodowane nie przez katastrofy naturalne, lecz działalność człowieka.

W swojej najsłynniejszej książce "Szósta katastrofa. Historia życia a przyszłość ludzkości" nie dają człowiekowi szans na przeżycie: "Homo sapiens, jak każdy inny gatunek, kiedyś przestanie istnieć, co nie zwalnia nas z odpowiedzialności za nas samych jak za inne istoty żywe".

Wbrew katastroficznym opiniom naukowców, o planetę zaczęliśmy dbać dosyć wcześnie. Idea ochrony środowiska po raz pierwszy pojawiła się już w starożytności. Religie na wszystkich kontynentach obierały sobie jako miejsca święte i nienaruszalne wiekowe drzewa, niedostępne uroczyska czy leśne polany.

Szczególnie ważne dla prehistorycznych kultów na całym świecie były osobliwości przyrody. Najczęściej przypisywano je bogom i troszczono się o nie pieczołowicie. Przykładem może być góra Ślęża na Dolnym Śląsku czy pola gejzerowe w obszarze Yellowstone, omijane przez Indian, którzy w rozgrzanej parze wydostającej się z gejzerów widzieli siedzibę demonów.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto