Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IUNG połączony z PIW-etem? Poseł Kulesza chce, by w Puławach powstał "super-instytut"

biuro posła Jakuba Kuleszy/ KUKIZ'15
Utworzenie nowego Instytutu Żywności w miejsce dziewięciu działających do tej pory ośrodków badawczych i kontrolnych, to nowy pomysł klubu Kukiz’15. Częścią IŻ-u miałby zostać m.in. działający w Puławach Instytut Uprawy i Nawożenia Gleb oraz Polski Instytut Weterynaryjny.

Rola puławskich instytutów w projekcie, który trafił do Sejmu na tym się jednak nie kończy. Po konsultacjach przeprowadzonych przez posła Jakuba Kuleszę z dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego klub Kukiz’15 złożył do projektu autopoprawkę – nowopowstały PIŻ miałby bowiem działać w Puławach:
- Umieszczenie siedziby Instytutu w Puławach będzie służyło decentralizacji Polski. Ponadto obecnie w Puławach, prężnie działają dwa instytuty badawcze, które stanowiłyby kadrową i infrastrukturalną podstawę nowego podmiotu. – podają autorzy projektu w uzasadnieniu.

W skład Polskiego Instytutu Żywności miałyby wejść 9 ogólnopolskich ośrodkó badawczych, m.in. lubelski Instytut Zootechniki i działający w Gdyni Morski Instytut Rybacki. Połączone miałyby być też organizacje odpowiedzialne za inspekcję: - Zamiast wielu instytucji kontrolujących i badawczych, proponujemy jedną Inspekcję i jeden Instytut. To dopiero początek naszej deregulacyjnej inicjatywy, mającej na celu odbiurokratyzowanie polskiej gospodarki – tłumaczy poseł Jakub Kulesza.

Główną zaletą połączenia wielu instytutów w jeden duży mają być oszczędności. Według wyliczeń autorów projektu z klubu Kukiz ’15, dzięki powstaniu PIŻ-u, w budżecie państwa zostałoby łącznie 7,3 miliona złotych rocznie. Ta kwota to, jak tłumaczy poseł Kulesza, efekt zmniejszenia biurokracji, redukcji liczby kontroli oraz kosztów utrzymania administracji.

Zwolennikiem włączenia w skład nowego „super-instytutu” działającego w Puławach PIW-etu nie jest jego dyrektor prof. nadzw. dr. hab. Krzysztof Niemczuk. Jak mówi, choć połączenie wielu inspekcji w jedną usprawni proces kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności w Polsce, to jednak PIW-et w dalszy ciągu powinien działać samodzielnie: – Zadania, rola i znaczenia PIWet-PIB w Puławach jest tak znacząca dla Polski, w obszarze bezpieczeństwa żywności i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego, że samodzielnie może wypełniać zadania, określone w art. 7 projektu ustawy o Inspekcji żywności a także na znacznie szerszym polu. Chociażby przez to, że w PIWet-PIB, zlokalizowanych jest 137 krajowych laboratoriów referencyjnych i 4 laboratoria Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) – argumentuje prof. nadzw. dr. hab. Krzysztof Niemczuk.

Kolejnym argumentem, za tym, żeby PIW-et działał dalej jako odrębny instytut jest to, że po połączeniu miałby on utracić swoją rangę. Tymczasem w ostatnim rankingu Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych otrzymał on jako jedyny status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Puławscy naukowcy udzielali też merytorycznej pomocy ministerstwu rolnictwa i rozwoju wsi min. przy zwalczaniu epidemii grypy ptaków, afrykańskiego pomoru świń czy skażenia żywności bakterią z gatunku E. coli. – Takie instytuty nie powinny być łączone, a powinny być stworzone dla nich szczególne warunki działania, oparte o racjonalny i przewidywalny proces decyzyjny – argumentuje dyrektor PIW-etu.

Według dyrektora Niemczuka z inicjatywą łączenia instytutów powinien wyjść nie klub, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podobnie do pomysłu podchodzą władze drugiego z puławskich instytutów, który według koncepcji klubu KUKIZ’15 miałby wejść w skład PIŻ-u. Dyrekcja IUNG-u odmawia komentarza, argumentując, że dopóki do sprawy nie ustosunkuje się organ założycielski instytutu, czyli Ministerstwo Rolnictwa, sprawy nie można brać na poważnie. Jutro propozycji klubu KUKIZ’15 przyjrzy się Sejmowa Komisji ds. rolnictwa.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto