Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dłużnicy alimentacyjni nie będą trafiać na listę dłużników

Tomasz Kapica (aip)
Dłużnicy alimentacyjni nie będą trafiać na listę dłużników
Dłużnicy alimentacyjni nie będą trafiać na listę dłużników arch. Polskapresse / zdj. ilustracyjne
Być może już wkrótce dłużnicy alimentacyjni nie będą trafiać do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że przez lata nie poprawiło to ściągalności alimentów.

Dłużnicy alimentacyjni nie będą trafiać na listę dłużników

- Były mąż zatrudnił się na czarno, żeby było mu łatwiej unikać płacenia alimentów - powiedziała pani Jolanta, mieszkanka Kędzierzyna-Koźla. - Kombinował jak koń pod górę. Na przykład płacił po 50 złotych, mówiąc, że więcej nie ma. Takich jak on państwo powinno ścigać i piętnować z całą surowością - zakończyła kobieta.
Podobne opinie można usłyszeć od tysięcy innych rodziców, najczęściej matek, które mają problemy z egzekwowaniem alimentów. Tymczasem państwo zamierza poluzować śrubę dłużnikom alimentacyjnym.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce znieść obowiązek wpisywania takich osób do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Powód? Okazuje się, że nie jest to wcale skuteczny instrument, który by istotnie wpływał na ściągalność pieniędzy. Gdy 12 lat temu wprowadzano taki zapis, owa ściągalność wynosiła 12,4 procent w skali kraju. Obecnie wynosi 13 procent, czyli prawie tyle samo. Jednocześnie wpisanie alimenciarza do rejestru dłużników jest procedurą dość czasochłonną, a także kosztowną. Zdaniem resortu sprawiedliwości, trzeba się więc zastanowić nad wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych środków.

Z tymi argumentami nie zgadza się Rzecznik Praw Dziecka. Twierdzi, że wycofanie się z umieszczania dłużników na czarnej liście tylko zachęci ich do dalszego ociągania się z płaceniem. Ministerstwo zamierza się jeszcze zwrócić o opinię do samorządowców. Ci ostatni przyznają, że rejestr faktycznie nie jest skuteczny. - W ostatnim czasie mieliśmy tylko jeden przypadek, że dłużnik chciał wziąć kredyt i dlatego przyszedł zapłacić wszystkie zobowiązania alimentacyjne - mówi Janina Klimas z Działu Świadczeń Rodzinnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie.

- Dużo większą skuteczność ma zabieranie prawa jazdy dłużnikom. Tego bardzo się boją i są w stanie regularnie płacić, byle tylko nie utracić uprawnień do jeżdżenia samochodem. Średnia wysokość zasądzonych w pierwszym półroczu 2014 r. alimentów na dziecko wyniosła 703 zł. 586 zł wyniosła z kolei przeciętna kwota alimentów zasądzonych z powództwa rodziców. Takich przypadków od stycznia do czerwca 2014 roku było w Polsce 672.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto