Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego suszone grzyby pleśnieją? Unikaj tych kluczowych błędów i ciesz się w zimie smakiem borowików, podgrzybków i koźlarzy

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Suszone grzyby to kluczowy składnik aromatycznych dań w sezonie jesienno-zimowym. Nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez krokietów, kapusty czy uszek z grzybami. Niestety, gdy zabieramy się za przyrządzanie wigilijnych potraw, często spotyka nas przykra niespodzianka. Okazuje się, że suszone grzyby, które przygotowaliśmy jesienią, są pokryte szarym nalotem. Sprawdzamy, skąd się bierze na nich pleśń i co zrobić, żeby to się więcej nie zdarzyło.

Spis treści

Suszone grzyby pokryły się pleśnią? Zmień sposób przechowywania

Najczęstszą przyczyną, że suszone grzyby pokrywają się szarym nalotem, jest niewłaściwe ich przechowywanie. Wiele osób popełnia kluczowy błąd i umieszcza je w pojemnikach czy workach, które się do tego nie nadają.

Błędy przy suszeniu grzybów mogą cię sporo kosztować.
Przestań popełniać błędy przy suszeniu grzybów, a więcej nie zobacz szkodliwej pleśni. jasiek03/123RF.com

Grzyby łatwo chłoną wilgoć, dlatego musimy zadać o to, żeby umieścić je w hermetycznym pojemniku, a co za tym odizolować je od wilgotnego otoczenia i moli spożywczych. Unikajmy najtańszych naczyń kiepskiej jakości, które szybko mogą się rozszczelniać i nie być przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Najlepiej sprawdzą się w tej roli m.in.:

  • pojemniki ze szkła;
  • ceramiczne naczynia;
  • szklane słoje;
  • plastikowe pudełka;
  • metalowe puszki;
  • naczynia z emaliowaną powierzchnią.

Pojemniki do przechowywania suszonych grzybów muszą być wyposażone w solidne zamknięcie, które łatwo się otwierają bez siłowania się. Zanim umieścimy w nich nasz susz, upewnijmy się, że nie są w środku wilgotne po myciu.

Unikajmy przechowywania suszonych grzybów na otwartych półkach, bo idealnym miejsce powinno być ciemne i suche, bez dostępu słonecznego światła. Nie trzymajmy zimowych zapasów borowików, podgrzybków czy koźlarzy w kuchni, zwłaszcza gdy dużo gotujemy i pieczemy. Idealnym schowkiem na pojemniki z suszonymi grzybami będzie zamykana półka w spiżarni, kredens lub komoda w salonie, zwłaszcza jeśli są one ulokowane w transparentnych naczyniach.

Szary nalot na suszonych grzybach? Znamy przyczynę

Wiele osób przed suszeniem grzybów wkłada każdy z nich pod kran, żeby pozbyć się z ich powierzchni zanieczyszczeń. To wielki błąd! Nie wolno myć grzybów przed suszeniem, bo bardzo chłoną wilgoć, której potem trudno się w 100 proc. pozbyć. Wystarczy je dokładnie oczyścić wilgotną szmatką i pędzelkiem.

Równie istotne jest dokładne sprawdzenie, czy grzyby przyniesione przez nas z lasu nie są robaczywe i uszkodzone. Jeśli nie chcemy, żeby przed Wigilią spotkała nas niemiła niespodzianka, w postaci pleśni na grzybach wyjętych ze szczelnego pojemnika to sprawdźmy, czy grzyby przeznaczone do suszenia są zdrowe. Zanim umieścimy nasz aromatyczny susz w naczyniach do przechowywania, upewnijmy się, czy grzyby są dostatecznie suche. Dobrze wysuszone grzyby powinny być elastyczne, nieco twarde i dopiero pod naciskiem możemy złamać je w palcach. Te niedosuszone nie pozwalają się złamać.

Polecjaka Google News - RegioDom

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego suszone grzyby pleśnieją? Unikaj tych kluczowych błędów i ciesz się w zimie smakiem borowików, podgrzybków i koźlarzy - RegioDom.pl

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto