Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Wolontariatu w Lublinie włącza się w pomoc uchodźcom z Afganistanu

Rafał Gliński
Rafał Gliński
pixabay.com/zdj. ilustr.
Centrum Wolontariatu w Lublinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Solidarności Globalnej organizuje pomoc dla uchodźców ewakuowanych z Afganistanu, którzy obecnie przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców usytuowanych przy wschodniej granicy. Wsparcie w ciągu 2 ostatnich tygodni dotarło do blisko 200 osób w dwóch ośrodkach.

Dzięki pomocy darczyńców i współpracy z pracownikami Urzędu do Spraw Cudzoziemców przedstawiciele organizacji dostarczyli produkty pierwszej potrzeby. To m.in. pieluchy i jedzenie dla dzieci, środki higieniczne, ciepłe ubrania i owoce.

– Współpracujemy z Centrum Wolontariatu w Lublinie od lat. Zapewniamy cudzoziemcom opiekę, jak zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny osobistej, pomoc medyczną, psychologiczną oraz rzeczową - ubrania, zabawki dla dzieci itp. Stowarzyszenie oferuje dodatkowe wsparcie – informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Organizatorzy zbiórki starają się sprostać niewygórowanym potrzebom uchodźców. Okazuje się, że niektórzy przyjechali do Polski tylko w klapkach i koszulce.

– To współpracownicy polskich żołnierzy w Afganistanie. Pełnili rolę tłumaczy, przewodników, zajmowali się dostawami dla wojska. Z dumą o tym opowiadają, pokazują zdjęcia. Są wdzięczni za okazaną pomoc, choć martwią się o tych, którzy zostali - rodziny, znajomych, przyjaciół. Mają nadzieję, że im także uda się ewakuować z kraju opanowanego przez talibów, gdzie grozi im śmierć – mówi Justyna Orłowska, prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znajduje się 1 024 obywateli Afganistanu. Część przybyszów z Bliskiego Wschodu, przebywających w ośrodkach w Bezwoli (ok. 130 os.) oraz raz w Białymstoku (ok. 50 os.). i w Białymstoku jest obecnie na kwarantannie. Po jej zakończeniu planowane są spotkania integracyjne, podczas których będą uczyć się podstawowych zwrotów po polsku oraz poznawać nasz kraj.

– Od ponad 15 lat prowadzimy program pomocy uchodźcom "W drodze". W tych spotkaniach chodzi przede wszystkim o serdeczne powitanie przybyszów. Chcemy dać im odczuć, że są dla nas ważni, nawiązać relacje. To niezwykle istotne dla osób w traumie, którym towarzyszy długotrwały stres i lęk – tłumaczy Orłowska. I dodaje: – Część z nich zamierza pozostać w Polsce, a cześć chce jechać dalej na zachód.

Proces aklimatyzacji w kraju odmiennym kulturowo i religijnie, a także klimatycznie może potrwać nawet kilka miesięcy.

Afgańskie dzieci trafiają do polskich szkół znajdujących się w pobliżu ośrodków. Od wolontariuszy otrzymują upominki powitalne w postaci drobnych maskotek i gadżetów antystresowych - mają umilić rozpoczęcie nauki. Wśród nich znajdują się kolorowe gadżety szkolne, bidony czy opakowania na kanapki. Wyprawkę szkolną wraz z książkami i zeszytami zapewnia Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Potrzeby nadal są ogromne

Niezbędne jest wsparcie w postaci mleka dla dzieci, ubrań, pampersów, środków higienicznych. Potrzebne są też pieniądze na zakup paliwa, środków dezynfekcyjnych, materiałów do spotkań edukacyjnych. Wsparcie można okazać, wpłacając dowolną kwotę na zbiórkę pomagam.pl lub przekazując darowiznę bezpośrednio na konto bankowe Centrum Wolontariatu z dopiskiem "dobre sąsiedztwo".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto