Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Carscy żołnierze z bitwy pod Żyrzynem ponownie spoczęli w Baranowie (Zdjęcia)

Anna Pawelczyk
Żołnierze armii carskiej, którzy zginęli w bitwie pod Żyrzynem w 1863 zostali ponownie pochowani na cmentarzu parafialnym w Baranowie. Szczątki 80 żołnierzy były ekshumowane w czerwcu, dwa lata temu podczas prac związanych z budową drogi S17.

W poniedziałek, 21 stycznia odbyła się uroczystość ponownego pochówku żołnierzy wojska carskiego, poległych w bitwie pod Żyrzynem 8 sierpnia 1863 roku.

- Obrzęd miał charakter ekumeniczny, nabożeństwo rozpoczął proboszcz parafii prawosławnej w Puławach ks. dr Jarosław Szczur. Liturgię żałobną uświetnił chór prawosławny parafii Równej Apostołom Marii Magdaleny w Puławach. Proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Jana Chrzcielna w Baranowie ks. Andrzej Maleszyk podkreślił, że ekumeniczny pochówek żołnierzy wojska carskiego przypadł w szczególny dla chrześcijan okres: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - relacjonuje Łukasz Pasim, archiwista Gminy Baranów.

Po wspólnej modlitwie głos zabrał wójt gminy, Mirosław Grzelak: - Po 156 latach, tą dzisiejszą ceremonią unaoczniamy tajemnicę śmierci niosącej szczery i wieczny pokój między zwaśnionymi stronami. Chowamy ciała poległych żołnierzy rosyjskich na cmentarzu w Baranowie, obok Powstańców Styczniowych. Gdybyśmy tego nie uczynili, to sprzeniewierzylibyśmy się naszej polskiej kulturze, niejako wracając na przedpole miłości nieprzyjaciół. Nasz obrzęd pochowania doczesnych szczątek żołnierzy rosyjskich prócz tego, że zadość czyni przykazaniu, by umarłych pogrzebać i za ich dusze się modlić, ma też wymiar pojednania między osobami i całymi narodami, nierzadko zwaśnionymi - mówił.

Po ceremonii pogrzebowej została oprawiona uroczysta msza święta w intencji wszystkich poległych pod Żyrzynem 8 sierpnia 1863 roku.

Szczątki pochodzą z badań archeologicznych na stanowisku Żerdź 6, zlokalizowanych na trasie budowy drogi ekspresowej S17 Garwolin-Kurów. Z uwagi na brak badań genetycznych, pochodzenie zmarłych ustalono na podstawie odnalezionych przy szczątkach dewocjonaliów. Stwierdzono, że polegli żołnierze byli wyznawcami religii rzymskokatolickiej i prawosławnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto