Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Nałęczowa. Prof. Szyszkowska: „Wybrano najgorszy wariant”

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Jacek Babicz/archiwum
Wydanie zezwolenia na realizację obwodnicy Nałęczowa nie dla wszystkich jest dobrą wiadomością. Zdaniem prof. Marii Szyszkowskiej, prawniczki, filozofki i mieszkanki gminy Nałęczów, inwestycja w zaplanowanym wariancie bardziej uzdrowisku zaszkodzi, niż pomoże.

Pod koniec stycznia wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał dla obwodnicy Nałęczowa zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID). Decyzja pozwala na przejęcie od właścicieli nieruchomości potrzebnych pod inwestycję oraz rozpoczęcie procedury przyznawania im odszkodowań. To krok do realizacji inwestycji, o którą władze i mieszkańcy miasteczka upominają się od kilkudziesięciu lat. Przecinająca uzdrowisko droga 830 to jedna z najbardziej ruchliwych tras wojewódzkich w regionie: prowadzi z Lublina do Kazimierza Dolnego, dodatkowo korzystają z niej tiry jadące z i do Nałęczowianki i Cisowianki, zakładów produkujących wodę mineralną. Efekt - przez Nałęczów przejeżdża średnio około 10 tys. aut na dobę.

Ministerstwo Zdrowia już w 2010 roku ostrzegało, że w Nałęczowie trzeba zmniejszyć poziom hałasu. W przeciwnym razie może stracić status uzdrowiska. Dla miasteczka byłaby to katastrofa. W zamieszkałym przez niespełna 4 tys. osób Nałęczowie, blisko tysiąc pracuje w samych tylko sanatoriach, nie licząc innych związanych z obsługą kuracjuszy usług.

Prof. Maria Szyszkowska, prawniczka i filozofka z Uniwersytetu Warszawskiego, była członkini Trybunału Stanu i senator, zamieszkująca gminę Nałęczów, w liście do naszej redakcji podkreśla jednak, że wybrano najgorszy możliwy wariant realizacji tej inwestycji.

- Obwodnica oczywiście jest niezbędna. Ale nie w wybranym wariancie. Zgodnie z nim zamiast przebiegać wokół uzdrowiska, przebiegnie ona przez strefy ochrony uzdrowiskowej i to w odległości paruset metrów od centrum. Wprowadzi to hałas, zwiększy zanieczyszczenie powietrza, zniszczy - bo przetnie - pobliską miejscowość Cynków i tamtejszy las. Ponadto jej budowa doprowadzi do wysuszenia błot, bowiem fragment jej przebiegu zostanie wybudowany na palach, na łąkach, które są jednym ze źródeł leczniczego klimatu Nałęczowa – wylicza prof. Szyszkowska. - Wybór tego wariantu obwodnicy jest korzystny jedynie dla firmy zagranicznej „Nałęczowianka”, bo stanie się dla niej drogą dojazdową – dodaje.

Prof. Szyszkowska podkreśla, że od wielu lat, razem ze skupioną wokół tematu społecznością, apelowała o wybór innego, bardziej oddalonego od Nałęczowa wariantu budowy obwodnicy. - Braliśmy udział w konsultacjach, ale nasze głosy zostały zlekceważone – mówi. - Nie ma w moim sprzeciwie żadnego osobistego interesu, obwodnica nie będzie przebiegała obok mojego domu. Po prostu żal mi niszczenia tego miejsca, żal mi mieszkańców – dodaje.

Prof. Szyszkowska zaznacza też, że decyzja środowiskowa dla wybranego wariantu budowy obwodnicy została zaskarżona. - Oczekiwana jest rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, którego wyrok może doprowadzić do uchylenia tej decyzji – mówi.

Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich stwierdza, że postępowanie przed NSA „dotyczy operatu wodnego”. - Dostosujemy się do postanowienia NSA. Ale wydana przez wojewodę decyzja ZRID ma rygor natychmiastowej wykonalności, więc na jej podstawie możemy już prowadzić prace – zaznacza. - Wybór wariantu przebiegu obwodnicy konsultowaliśmy ze specjalistami. Wytypowano najlepszy z możliwych. Gdyby wybrano wariant omijający Nałęczów szerokim łukiem, obwodnica nie spełniałaby swojej roli, bo wielu kierowców i tak by z niej nie korzystało – dodaje.

Bogusław Gałęzowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa przyznaje, że wybrany wariant nie jest doskonały. - Są jego przeciwnicy także wśród naszych członków. Ale to optymalna koncepcja. Dziś Nałęczów się dusi i zginie, jeśli obwodnica nie powstanie. Najważniejsze jest więc, żeby ją wreszcie zrealizować.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto