Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blok węglowy zamiast Elektrociepłowni Puławy. Dalszy los inwestycji niepokoi posłów opozycji

Hanna Bednarzewska
Opóźnienia w rozstrzygnięciu przetargu na nowy węglowy blok dla elektrociepłowni Grupy Azoty Puławy S.A. budzą obawy i zaniepokojenie wśród niektórych posłów.

Poseł Włodzimierz Karpiński wystosował w tej sprawie pismo do premiera. „Budowa Elektrowni Puławy miała być jednym z największych projektów energetycznych realizowanych na Lubelszczyźnie w ostatnich latach. W swoim założeniu inwestycja miała zapewnić Puławskim Zakładom Azotowym samowystarczalność energetyczną, uniezależniając ją od dostawców zewnętrznych. Nadmiar prądu firma planowała sprzedawać na rynku. Zatwierdzono projekt, pozyskano środki na finansowanie, wydano decyzje środowiskowe, uzyskano pozwolenie na budowę oraz ogłoszono przetarg na wybór generalnego wykonawcy. Rozpoczęcie realizacji inwestycji zgodnie z przyjętymi złożeniami miało być w 2015 roku. Niestety, powołany w tym samym roku nowy zarząd po długim, blisko dwuletnim zastanawianiu, ostatecznie wycofał się z budowy elektrowni gazowej na rzecz modernizacji już istniejącej zasilanej węglem elektrociepłowni. Dziś zwłaszcza przy świadomości wzrostu kosztów emisji CO2 i realnych obawach o wzrost cen energii widać coraz więcej znaków zapytania wobec podjętej przez władze Grupy Azoty decyzji” - pisze poseł. I dalej: „Finalnie oprócz aspektu finansowego oraz upływającego czasu niezbędne muszą być konkretne działania i decyzje przybliżające rozpoczęcie prac modernizacyjnych bloku energetycznego” - czytamy w piśmie do premiera. „Jak Pan Premier ocenia z perspektywy pierwszego miesiąca tego roku decyzje odrzucające projekt budowy gazowej elektrowni z punktu widzenia szans rozwojowych spółki i zapewnieniu jej niezależnych źródeł energii, wobec zrealizowanych z sukcesem podobnych projektów energetycznych we Włocławku i Płocku”- pyta poseł Karpiński?

Zgodnie z wcześniejszym zapowiedziami, rozstrzygnięcie przetargu na rozbudowę puławskiej EC miało odbyć się w ostatnim kwartale 2018 r. O losy inwestycji zapytaliśmy w puławskich Azotach. - 2 stycznia 2019 r. nastąpiło połączenie spółek Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. i Elektrownia Puławy Sp. z o.o. Majątek elektrowni został przeniesiony na Grupę Azoty PUŁAWY. Spółka Elektrownia Puławy została rozwiązana, a jej prawa i obowiązki przejęła Grupa Azoty PUŁAWY. W trwającym obecnie postępowaniu przetargowym na realizację inwestycji złożone zostały oferty wstępne. Na prośbę oferentów z uwagi na okres świąteczny przedłużono termin składania ofert ostatecznych do 25 stycznia 2019 (pierwotny termin był wyznaczony na 27 grudnia 2018). Po otrzymaniu ofert ostatecznych komisja we współpracy z doradcami technicznym i prawnym dokona oceny ofert i wytypuje najkorzystniejszą - wyjaśnia Marek Sieprawski rzecznik prasowy puławskich Azotów. I dodaje: - Akceptacja wyników przetargu przez organy korporacyjne jest planowana jest do końca pierwszego kwartału tego roku. Blok energetyczny na węgiel kamienny będzie wybudowany na terenie zakładowej elektrociepłowni. Zakończenie inwestycji kosztującej około 890 mln zł zaplanowano na czwarty kwartał 2021 r. Eksploatacja rozpocznie się do końca 2021 r. - tłumaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto