Biało-Czerwoni w składzie z zawodnikami Azotów Puławy pokonali Rosjan i wygrali cały turniej

Krzysztof Szuptarski
Handball Polska
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn, w składzie z zawodnikami Azotów Puławy pokonała Rosję 25:23, w ostatnim meczu Międzypaństwowego Turnieju Towarzyskiego Mężczyzn, który odbył się w Jastrzębiu-Zdroju. We wtorkowym pojedynku wystąpił duet puławian - kołowy Dawid Dawydzik, który zanotował trzy trafienia oraz rozgrywając Rafał Przybylski, zdobywca jednej bramki. Biało-Czerwoni triumfowali w całej imprezie.

W zespole Biało-Czerwonych, w porównaniu do poniedziałkowego meczu z Algierią, nastąpiły cztery zmiany. W składzie pojawili się rekonwalescenci po kwarantannie związanej z przebytym koronowirusem, Tomasz Gębala i Michał Olejniczak oraz lekko kontuzjowani wcześniej - Michał Daszek i Przemysła Krajewski. Polacy przejęli inicjatywę od początku meczu, wychodząc w 9. minucie na prowadzenie 5:3. Rosjanie co prawda zdołali dogonić gospodarzy, a nawet wypracować sobie jedną bramkę zaliczki (10:9), jednak to miejscowi po pierwszej połowie wygrywali 12:11.

Po zmianie stron po udanych rzutach Tomasza Gębali oraz Jana Czuwary, Polacy w 33. minucie odskoczyli na 14:11, natomiast dziewięć minut później wygrywali już 18:13. W 54. minucie było jeszcze 24:19 dla podopiecznych trenera Patryka Rombla, ale już cztery minuty później Rosjanie byli blisko kontaktowego trafienia na 23:24. Polaków uratowała jednak poprzeczka. Potem kolejne trafienie Sićki przypieczętowało wygraną gospodarzy nie tylko we wtorkowym meczu, ale i w całym turnieju. Zawodnikami MVP potyczki w Jastrzębiu-Zdroju zostali Przemysław Krajewski (Polska) i Dimitrij Żytnikow (Rosja).

Dla Polaków był to ostatni test przed zaplanowanymi na przyszły tydzień meczami eliminacji ME 2022 z Turkami. Po nich Biało-Czerwoni będą szlifować formę do mistrzostw świata, które 14 stycznia rozpoczną się w Egipcie. Tam ich grupowymi rywalami będą: Tunezja (15 stycznia), Hiszpania (17 stycznia) oraz Brazylia (19 stycznia). Awans do kolejnej fazy wywalczą trzy pierwsze drużyny w grupie.

Polska – Rosja 25:23 (12:11)

Polska: Kornecki ,Wyszomirski, Morawski – Klimków, Olejniczak 2, Krajewski 3, Walczak 1, Sićko 3, Ossowski, Czuwara 1, Pilitowski, Moryto 5, Daszek 3, Przybylski 1, Działakiewicz, Piechowski, Dawydzik 3, T. Gębala 3. Trener: Patryk Rombel
Kary: 12 min.

Rosja: Pawlenko, Tretynko, Kiriejew – Kisielew 4, Bielewcow, Bieliajew, Kotow 1, Kasatkin, Ostaszczenko, Korniejew, Wasiliew, Jermakow 2, Iwanow, Soroka 2, Andriejew 1, Żytnikow 8, Fokin 1, Kosorotow 4. Trener: Velimir Petković
Kary: 16 min.

Sędziowali: Michal Fabryczny, Jakub Rawicki