Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Lublinie prezentuje nową wystawę wirtualną w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Archiwum Państwowe w Lublinie
Archiwum Państwowe w Lublinie w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki przygotowało wirtualną wystawę poświęconą dorobkowi naukowemu Antoniego Mikoszewskiego - prawnika i chemika żyjącego na przełomie XVIII i XIX w.

Antoni Mikoszewski urodził się w Nowomalinie (Ukraina) w rodzinie szambelana królewskiego i podkomorzego zasławskiego Franciszka Mikoszewskiego. Był absolwentem dwóch kierunków studiów - ukończył prawo w Kolegium Prawa Cywilnego we Lwowie, a także chemię na Uniwersytecie Wileńskim. Życie zawodowe poświęcił przede wszystkim administrowaniu kilkoma majątkami na Ukrainie, a poza tym odznaczał się szerokim kręgiem zainteresowań, wśród których można wyróżnić m.in. medycynę, religię i zjawiska nadprzyrodzone, gorzelnictwo czy rolnictwo.

Spuścizna Antoniego Mikoszewskiego przechowywana jest obecnie wśród zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie, które już w 2013 r. wydało inwentarz zespołu archiwalnego dotyczącego tej postaci („Brezowie. Dzieje rodu i spuścizn aktowych. Inwentarz zespołu akt Archiwum Brezów z Siekierzyniec 1555-1945” autorstwa dr Elżbiety Wierzbickiej).

Teraz APL, dołączając do Lubelskiego Festiwalu Nauki, przygotowało na jego temat wirtualną wystawę pn. „Szkiełkiem i okiem. Wokół zainteresowań badawczych Antoniego Mikoszewskiego”, do której link znajdziecie tutaj. Autorem m.in. opisów do ekspozycji i jej opracowania graficznego jest dr Bartosz Staręgowski, a skany wykonała Marzanna Kędzierska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto