Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70-lecie Zespołu Szkół nr 1 w Puławach

Zespół Szkół nr 1
Zespół Szkół nr 1
Zespół Szkół nr 1
W związku z tym, że 14 października Zespół Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach obchodzi uroczysty Jubileusz 70-lecia, zapraszamy do zapoznania się z historią szkoły.

To co wydarzyło się w Szkole, nie jest tylko naszą sprawą... jest historią Puław – instytucji i osób związanych z puławską edukacją i oświatą.
Początek Zespołowi Szkół nr 1 w Puławach dała Dwuletnia Szkoła Handlowa założona 1 września 1941 roku i kierowana przez Annę Renet-Jursz.
Polityka okupanta – jak wiadomo – zmierzała w sposób planowy i bezwzględny do niszczenia szkolnictwa polskiego i całego wiekowego dorobku kultury polskiej. Okupant hitlerowski nie pozwalał, aby młodzież nasza pobierała wykształcenie ogólne, tolerował jedynie szkoły zawodowe. Po ukończeniu okupacyjnej szkoły powszechnej, której oficjalny program ograniczał się głównie do nauki czytania i rachowania, młodzież obowiązana była pracować, inaczej groziło jej wywiezienie do Rzeszy na przymusowe roboty. Z punktu widzenia okupanta wszystko w placówce założonej przez panią Annę Renet było nielegalne. Obok dozwolonych przedmiotów zawodowych realizowano w niej pełny program przedwojennej szkoły. Nowo powstała szkoła dawała więc wiedzę daleko przekraczającą ramy oficjalnego programu, a jednocześnie chroniła uczącą się w niej młodzież  przed groźbą łapanek i wywiezieniem na niewolnicze roboty w hitlerowskich Niemczech. Posiadanie legitymacji szkolnej w zasadzie zwalniało młodzież od obowiązku podejmowania pracy. Dyrektor Anna Renet-Jursz już w czerwcu wydawała kandydatom na uczniów legitymacje szkolne na przyszły rok nauki. Władze okupacyjne ostro przestrzegały zasady, aby 8-10% młodzieży szkolnej kierować na roboty do Rzeszy. Z puławskiej Szkoły Handlowej ani jeden uczeń nie został wzięty na roboty. Niebagatelną rolę odegrała tu osobista odwaga i dyplomatyczne umiejętności A. Renet. We wrześniu 1947 roku uczennica klasy maturalnej Janina Dworakowska w kronice szkolnej pisała: „To, że szkoła istnieje dotychczas i że przez okres okupacji wszyscy szczęśliwie ocaleliśmy i uczyliśmy się zawdzięczamy naszej dyrektorce Annie Renet, która nie szczędziła trudów a nawet kosztów, aby żaden z jej uczniów nie dostał się w ręce Niemców". Owe „koszty" to drogie prezenty dla funkcjonariuszy niemieckiej administracji w Puławach. Miały one na celu pozyskanie ich życzliwości i w konsekwencji prowadziły do tolerancyjnego stosunku wobec szkoły, a przede wszystkim do jej uczniów.
W pierwszym okresie swojego istnienia szkoła zajmowała trzy izby w budynku Szkoły Powszechnej Nr 1 na Działkach. Od tego czasu do końca okupacji – z nakazu władz hitlerowskich – jeszcze trzy razy zmieniała swoją siedzibę, a za każdym razem uzyskiwała coraz gorsze warunki, do całkowicie nieprzydatnych włącznie. Szkoła jednak wytrwale pracowała, utrzymując tak ważną ciągłość nauki.
Przyszedł rok 1944. 25 lipca Puławy były wolne od okupanta hitlerowskiego. Miasto znalazło się na linii frontu. Wyposażenie szkoły z czasu okupacji uległo zupełnemu zniszczeniu. Szkoła stanęła wobec wielkich trudności. Nie przeszkodziło to Annie Renet w otwarciu w dniu 1 marca 1945 szkoły – Prywatnego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego przy ulicy Zielonej 24.
Z dniem 1 września 1946 roku szkoła otrzymała status szkoły licealnej i zaczęła funkcjonować już jako Liceum i Gimnazjum Handlowe. Z tym dniem placówka zmienia właściciela, zostaje nim Stowarzyszenie Kupców Polskich w Puławach, jego prezesem był Stanisław Koter – księgarz, później wieloletni nauczyciel szkół ekonomicznych.
1 września 1947 roku jest kolejnym etapem w rozwoju placówki. Liceum i Gimnazjum Handlowe – dzięki wysokiemu poziomowi nauki i wychowania - otrzymuje prawa szkoły państwowej. Potwierdzeniem słuszności tej decyzji była pierwsza matura w czerwcu 1948 roku. Świadectwo maturalne otrzymało wówczas 30 wychowanków.
Zgodnie z ówczesnymi tendencjami Stowarzyszenie Kupców Polskich w Puławach, w porozumieniu z Kuratorium Okręgu Szkolnego w Lublinie, od roku szkolnego 1949/50 przekazało szkołę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Puławach. Pani Anna Renet-Jursz została pozbawiona stanowiska dyrektora, a w roku 1950 zwolniona ze szkoły na podstawie fałszywej opinii władz. W sierpniu 1949 roku dyrektorem Prywatnego Gimnazjum Handlowego w Puławach został Włodzimierz Pieńkowski – nauczyciel Państwowego Gimnazjum i Liceum w Chełmie. Równocześnie zmieniono nazwę na Prywatne Liceum Administracyjno Handlowe Zarządu Miejskiego w Puławach. W styczniu 1950 roku szkołę upaństwowiono. Potem przyszły kolejne zmiany nazw i specjalności nauczania. Zmieniali się też zwierzchnicy. Szkoła podporządkowana była początkowo Ministerstwu Oświaty, następnie kolejno: Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego, Ministerstwu Handlu Wewnętrznego, Ministerstwu Rolnictwa, aby w roku 1957 ponownie znaleźć się pod opieką Ministerstwa Oświaty.
W roku szkolnym 1955/56 szkoła jako samodzielna jednostka przestała istnieć. Pozostałe jeszcze klasy do wygaśnięcia włączono jako wydział do Technikum Weterynaryjnego. Decyzję o rozwiązaniu uzasadniano tym, że szkoła mieściła się w dwu budynkach drewnianych przy ulicy Zielonej i Skowieszyńskiej. Ten ostatni – z pracowniami towaroznawczymi, halą maszyn i salą gimnastyczną – groził zawaleniem. W tej sytuacji trudno nie uznać zasadności opinii Ministerstwa, choć trzeba pamiętać, że w roku szkolnym 1952/53 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przekazało szkole budynek przy ulicy Polnej, dziś 18.
W roku szkolnym 1957/58 powstało Technikum Gospodarcze. Jego dyrektorem – od 1 września 1957 roku został Henryk Kamiński – postać barwna, obdarzona silną osobowością. Nowa szkoła nawiązywała nazwą i profilem kształcenia w klasach umownie zwanych „gastronomicznymi" do tradycji placówki oświatowej H. Szalkiewiczowej. Klasy tzw. „ekonomiczne" i zasadnicza szkoła zawodowa („sprzedawca") były kontynuacją szkoły handlowej.
Budowę nowego gmachu dla szkoły rozpoczęto w lipcu 1960 roku. Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami wiele prac wykonywano od roku 1959 w ramach czynu społecznego, np. zwiezienie materiałów budowlanych. Rok 1962 był szczególny – 29 kwietnia szkoła otrzymała sztandar, a 4 września oddano do użytku nowy gmach , połączony ze starym budynkiem. Od 1 września 1972 roku szkoła funkcjonowała jako Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Puławach.
Po tragicznej śmierci (24 listopada 1978 roku) Henryka Kamińskiego powołano na dyrektora z dniem 1 lutego 1979 roku – Czesława Chruścickiego. W jego osobie szkoła zyskała bardzo dbałego gospodarza. Dzięki jego wysiłkom szkoła otrzymała nowe skrzydło (1989), w którym obok pracowni mieści się biblioteka i druga sala gimnastyczna. Wiele wysiłku włożył także w sprawę nadania szkole imienia - jej patronem została Stefania Sempołowska (22 lutego 1985).
W 1992 r. nowym dyrektorem szkoły została wieloletnia nauczycielka tej placówki – WandaLatkowska–Kwiatek. Za jej kadencji ramach restrukturyzacji kierunków kształcenia wprowadzone zostały nowe programy szerokoprofilowe. Szkoła uczestniczyła w programie Unii Europejskiej PHARE MOVE, który umożliwił rozbudowę bazy dydaktycznej, szkolenie nauczycieli i upowszechnienie aktywnych metod nauczania.
W ramach ogólnopolskiego programu „Szkół Uczących Się" podjęła profesjonalne działaniana rzecz poprawy jakości, dzięki czemu placówce przyznano certyfikat jakości.
Od roku 2007/2008 dyrektorem szkoły jest Barbara Bińczak. Obecna dyrektor, jest kontynuatorką działań poprzedniczki w zakresie dbałości o jakość kształcenia, pozyskiwania funduszy (od 2007r. szkoła realizuje projekty finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego- „Nasza Szkoła", „Nowoczesna Szkoła" i „Szkoła Kluczowych Kompetencji"). Za jej kadencji zmodernizowano budynek, wszystkie sale lekcyjne wyposażone zostały w komputer z dostępem do internetu.
Zaowocowało to, wprowadzeniem dziennika elektronicznego. Bezpieczeństwo w szkole poprawiło wprowadzenie i rozwój monitoringu wizyjnego. Teren wokół szkoły wzbogacił się o nasadzenia pięknych roślin. Powstały nowe szkoły i kierunki kształcenia. Powołano do życia szkoły dla dorosłych: technikum uzupełniające, liceum uzupełniające, szkołę policealną, liceum ogólnokształcące. Pojawiły się nowe zawody- cukiernik, piekarz, kelner, technik obsługi ruchu turystycznego, technik usług gastronomicznych.
L.N.
Opracowano na podstawie:
S.Pać – „Zarys historii szkolnictwa zawodowego w Puławach" Studia Puławskie, t.7, 2003 r.J. Trześniak – fragment opracowania dot. historii ZSZ nr 1 w Puławach, Puławy, 1979 r.


70-lecie Zespołu Szkół nr 1 w Puławach
Jesteś absolwentem szkoły? Masz jakieś ciekawe wspomnienia, anegdoty albo zdjęcia z nią związane? Podziel się nimi z innymi absolwentami szkoły oraz użytkownikami MM Puławy. Zdjęcia i wspomnienia możecie umieszczać na portalu jako nowy artykuł, albo wysyłać e-mailem na adres [email protected]
MM Puławy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 70-lecie Zespołu Szkół nr 1 w Puławach - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto