MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny budynek powstaje przy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Co w nim będzie? (ZDJĘCIA)

Aleksandra Fedorczuk
Tak będzie wyglądał gotowy Kompleks Potrafię Pomóc przy ul. Melioranckiej we Wrocławiu
Tak będzie wyglądał gotowy Kompleks Potrafię Pomóc przy ul. Melioranckiej we Wrocławiu Materiały prasowe fundacji Potrafię Pomóc
Przy ul. Melioranckiej powstanie nowoczesny kompleks, który będzie wspierał osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Co się w nim znajdzie? Przeczytajcie!

Fundację „Potrafię Pomóc” w 2008 roku założyli rodzice niepełnosprawnych dzieci. Garstka osób podjęła wyzwanie: wzajemne wsparcie rodziców w trudnych chwilach i pomoc tym, którzy muszą sobie radzić w obliczu choroby swojego dziecka. Dziś z pomocy fundacji korzysta już ponad 500 niepełnosprawnych osób.

Opieka dla osób z niepełnosprawnościami

Fundacja prowadzi we Wrocławiu przy ul. Horbaczewskiego 24 Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci. W tym samym budynku znajduje się również pierwsze wrocławskie Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej, które oferuje tymczasową specjalistyczną opiekę dla osób z niepełnosprawnościami w czasie, gdy stali opiekunowie muszą na przykład zgłosić się na zabieg w szpitalu albo chcą odpocząć. W grudniu ma zostać otwarte pierwsze mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych.

Kolejnym celem fundacji jest dotarcie do jeszcze większej liczby niepełnosprawnych i objęcie ich należytą opieką. W związku z tym, pojawił się pomysł budowy potężnego kompleksu Potrafię Pomóc przy ul. Melioranckiej obok Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Kompleks Potrafię Pomóc - co tam będzie?

W skład kompleksu wejdą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich, a także pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, czyli tzw. chorobą wiecznego głodu. Na terenie kompleksu znajdą się też: dwie pływalnie i jacuzzi, tężnia i grota solna, ogród sensoryczny, plac zabaw i duży park.

Zależy nam przede wszystkim na tym, aby każde działanie wobec osoby z niepełnosprawnością, mogło być od razu skoordynowane z kolejnymi - mówi prezes „Potrafię pomóc” Adam Komar. - W tym kompleksie podopieczni będą mieli szybszy dostęp do najlepszych specjalistów. Ich rodzice nie będą musieli sprawować nad nimi opieki 24 godziny na dobę, będą mogli być aktywnymi społecznie i zawodowo. Dzięki nam wrócą na rynek pracy, zostawiając swoje pociechy pod okiem specjalistów. Chcemy działać również długofalowo, by wspierać pacjentów i ich najbliższych zarówno przed postawieniem diagnozy, w trakcie, a także – jeśli będzie to konieczne – przez kolejne miesiące i lata.

Gwarancją powyższego będzie koordynator medyczny prof. dr n. med. Robert Śmigiel, kierownik Katedry Pediatrii oraz Zakładu Propedeutyki Pediatrii i Chorób Rzadkich Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz koordynator terapeutyczny dr Dominika Zawadzka, terapeutka i pracownica Zakładu Terapii Zajęciowej Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

W Kompleksie w Centrum Diagnostyczno–Terapeutycznym zostanie uruchomiony również pierwszy na Dolnym Śląsku (i jeden z nielicznych w Polsce) gabinet ginekologiczny dla dziewcząt i kobiet z różnymi niepełnosprawnościami.

W naszej placówce będziemy też kontynuować działalność pierwszej w Polsce, bezpłatnej Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością, która otworzyliśmy dzięki wsparciu Gminy Wrocław - dodaje Adam Komar.

od 7 lat
Wideo

Gałązka-Sobotka: kładziemy pacjentów w szpitalu bez uzasadnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto