MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Zwycięstwa. Władze Pleszewa i powiatu pleszewskiego oddały hołd ofiarom wojny

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Od lewej: Marek Zdunek, Anna Bogacz i Adam Staszak
Od lewej: Marek Zdunek, Anna Bogacz i Adam Staszak Tomasz Wojtala/Starostwo Powiatowe w Pleszewie
8 maja 1945 r. - podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec - zakończyła się w Europie II wojna światowa. W kilku krajach, w tym w Polsce, dzień ten świętowany jest jako Dzień Zwycięstwa. Hołd tym, którzy zginęli i walczyli za naszą wolność oddali przedstawiciele władz Pleszewa i powiatu pleszewskiego

Narodowy Dzień Zwycięstwa. Władze samorządowe oddały hołd ofiarom wojny

8 maja 1945 r. wszedł w życie akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Pierwszy podpisano dzień wcześniej w Reims, gdzie mieściła się kwatera generała Dwighta Eisenhowera, dowódcy wojsk alianckich na froncie zachodnim. Wywołało to wściekłość Stalina. Generała Susłoparowa, który złożył podpis jako przedstawiciel sowiecki, chciał nawet za to surowo ukarać. Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zgodzili się więc, by ceremonię powtórzyć. Miało to miejsce w Berlinie 8 maja tuż przed północą. Tym samym w Europie zakończyła się II wojna światowa, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości.

79. rocznicę tych wydarzeń w środę 8 maja 2024 roku, upamiętnili przedstawiciele władz miasta i gminy Pleszew oraz powiatu.

- Delegacja w składzie wicestarosta Marek Zdunek, kierownik biura Prasowego UMiG Anna Bogacz oraz dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak złożyła kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej na cmentarzu przy ul. Kaliskiej w Pleszewie, czyli pod pomnikami: ofiar faszyzmu 1939-45, mieszkańców Pleszewa zabitych w nalocie bombowym 1 września 1939 r., więźniów obozu pracy w Łaszewie - mówi Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Pleszew spod niemieckiej okupacji został wyzwolony 24 stycznia 1945 r.

Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy od 8 maja 2015 roku. Ustawa podpisana przez Bronisława Komorowskiego, byłego prezydenta RP, zniosła Święto Zwycięstwa i Wolności, które przypadało 9 maja i funkcjonowało w kalendarzu od 1945 r., wówczas dekretem ustanowiły je władze komunistyczne.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto