Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaproszenie do Muzeum Nadwiślańskiego. Co będzie do zobaczenia w październiku?

Seweryn Kuter
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na wydarzenia przygotowane na październik.

W związku z zakończeniem sezonu letniego, zmianie uległy godziny otwarcia ekspozycji. Nadal możecie jednak zwiedzać muzeum codziennie.
- 6 października / poniedziałek / godz. 16:00 / Szkolenie dla przewodników turystycznych / oddział Kamienica CelejowskaMuzeum Nadwiślańskie zaprasza przewodników i pilotów turystycznych na kolejne szkolenie. Tym razem będzie ono poświęcone dwóm wystawom czasowym prezentowanym w oddziale Kamienica Celejowska do końca listopada br. Pierwsza z nich nosi tytuł: „Tam gdzie więcej sztuki niż świata... Dawni Mistrzowie kolonii artystycznej w Worpswede" i prezentuje twórczość tzw. ojców założycieli najstarszej niemieckiej kolonii artystycznej, druga pt. „Paula Modersohn-Becker i artyści z Worpswede. Rysunki i grafiki" przybliża mało znaną w naszym kraju twórczość prekursorki niemieckiego modernizmu. Obydwie wystawy zostały otwarte w ramach Festiwalu Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym (11-14 września). Szkolenie rozpocznie się w poniedziałek 6 października o godz. 16:00. Wstęp wolny, zapraszamy.
- 6-8 października / poniedziałek-środa / Międzynarodowa konferencja naukowa / oddział Muzeum Zamek w JanowcuW dniach 6-8 października w Domu Północnym na Zamku w Janowcu odbędzie się konferencja naukowa pt. „Elity i masy w społeczeństwach Czech i Polski w średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych". Międzynarodowe spotkanie historyków zorganizowane zostało przez Polską Akademię Nauk, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Janowca i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie: www.mnkd.pl.
- 11 października / sobota / Promocja książki „Trudna miłość" / oddział Dom Marii i Jerzego KuncewiczówW sobotę 11 października zapraszamy do oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów na promocję książki pt. „Trudna miłość" autorstwa Andrzeja Pilipczuka i Jerzego Zyśki. Książka dedykowana jest Danucie Wierzbickiej (1949-2014) – kazimierskiej malarce, byłej pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego. Fragmenty tekstów odczyta Witold Dąbrowski z Teatru NN w Lublinie. Wstęp wolny, polecamy!
- 26 października / niedziela / godz. 17:00 / Niedziela Literacka / oddział Dom Marii i Jerzego KuncewiczówMuzeum Nadwiślańskie zaprasza 26 października o godz. 17:00 do oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów na spotkanie z cyklu Niedziele Literackie. Zostanie ono poświęcone najpopularniejszej książce francuskiego eseisty i powieściopisarza Erica-Emmanuela Schmitta pt. „Ewangelia według Piłata". Dyskusję dotyczącą utworu moderować będzie tradycyjnie prof. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp wolny, polecamy!
EDUKACJA:- Oprowadzania tematyczne / 4, 9, 16, 23 i 30 października / godz. 10:30 / Gmach Główny Muzeum NadwiślańskiegoW każdy czwartek oraz wybrane soboty Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do Gmachu Głównego na oprowadzania tematyczne poświęcone wystawie czasowej pt. „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu". Spacery tematyczne, prowadzone przez edukatorów muzealnych, poświęcone są historii i charakterowi poszczególnych kolonii reprezentowanych na wystawie oraz współczesnym środowiskom artystycznym w nich działającym. Oprowadzanie wliczone jest w koszt biletu do Muzeum. Zapraszamy o godzinie 10:30.
WYSTAWY CZASOWE:- „Miasto i oczy. Fotografie Menachema Kipnisa" / Hall Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / do 2 listopada 2014Wystawa zdjęć Menachema Kipnisa (1878-1942) została otwarta w ramach 2. Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Prezentuje 23 czarno-białe fotografie przedstawiające żydowski świat lat 20. i 30. XX w. Kipnis wykonywał je na zamówienie nowojorskiego dziennika „The Yiddish Forward" („Forwerts"). Znajdują się wśród nich zdjęcia z Kazimierza Dolnego, w tym portret żydowskiego przewoźnika przez Wisłę o imieniu Chaim. Fotografie pochodzą z kolekcji Rafaela Abramowicza, wieloletniego redaktora Działu Sztuki nowojorskiego pisma oraz z Archiwum Bundu, znajdujących się obecnie w YIVO w Nowym Jorku. Na wystawę w Muzeum Nadwiślańskim trafiły dzięki życzliwości Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
- „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki" / Muzeum Przyrodnicze / do 2 listopada 2014Przygotowana przez oddział Muzeum Przyrodnicze wystawa poświęcona jest fenomenowi ptasich wędrówek. Zwiedzający dowiadują się z niej m.in. dlaczego ptaki podejmują wędrówki, jak się do nich przygotowują, dokąd wędrują i na jakie przeszkody napotykają po drodze. W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających wystawa została przedłużona do 2 listopada 2014 r. Zapraszamy codziennie w godz. 09:00-16:00.
- „Paula Modersohn-Becker i artyści z Worpswede. Rysunki i grafiki z lat 1895-1906" / oddział Kamienica Celejowska / do 2 listopada 2014W ramach kazimierskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych (11-14 września) w oddziale Kamienica Celejowska otwarta została wystawa czasowa ukazująca twórczość wybitnej niemieckiej artystki Pauli Modersohn-Becker (1876-1907). Prezentowane są na niej przede wszystkim rysunki i grafiki prekursorki niemieckiego modernizmu. Artystka była członkiem społeczności najstarszej niemieckiej kolonii artystycznej w Worpswede. Malowała głównie postaci ludzkie, w typowej dla siebie stylistyce inspirowanej twórczością Cézanne'a i van Gogha. Tematyka i kolorystyka wyróżniały ją na tle całej grupy artystycznej, nastawionej przede wszystkim na malowanie rodzimego pejzażu. Zapraszamy do oddziału Kamienica Celejowska codziennie w godz. 09:00-16:00.
- „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu" / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / do 30 listopada 2014Otwarcie wystawy zatytułowanej „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu" było najważniejszym wydarzeniem wrześniowego Festiwalu Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym (11-14 września). W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego zaprezentowano obszerny pokaz obrazów, zdjęć, instalacji i rzeźb pozwalający na konfrontację poszczególnych środowisk artystycznych działających w polskich i zagranicznych koloniach. Zapraszamy codziennie w godz. 10:00-16:00.
- „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Dawni Mistrzowie kolonii artystycznej w Worpswede" / oddział Kamienica Celejowska / do 30 listopada 2014Wystawa otwarta w ramach Festiwalu Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym poświęcona jest twórczości Fritza Mackensena, Ottona Modersohna, Fritza Overbecka, Hansa am Ende i Heinricha Vogelera. W 1889 r. wspomniani malarze zaczęli osiedlać się w Worpswede, niewielkiej miejscowości położonej w okolicach Bremy. Tym samym założyli w niej – opartą na wspólnocie twórczej – kolonię artystyczną. Zasłynęła ona szybko z propagowania tzw. „Heimatkunst". Twórczość tzw. ojców założycieli kolonii w Worpswede, skupiona przede wszystkim na malarstwie pejzażowym i przedstawianiu żmudnej pracy prostych ludzi, pozostaje w Polsce bardzo mało znana. Tym bardziej zapraszamy do oddziału Kamienica Celejowska na zwiedzanie wystawy. Czynna jest codziennie w godz. 09:00-16:00.
- „Srebrne prezentacje": Dekoracja środka stołu / Gmach Główny / Rynek 19 / HallW kwietniu 2014 oddział Muzeum Sztuki Złotniczej rozpoczął cykl pokazów małych zespołów tematycznych zabytkowych sreber, zatytułowany „Srebrne prezentacje". Pokazywane są one w obszernej gablocie usytuowanej w hallu Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego. Pierwszym zespołem, jaki możemy podziwiać są elementy „środka stołu", czyli dekoracji którą dawnymi czasy ozdabiano centrum biesiadnego stołu wyższych sfer społecznych. Składały się na nią m.in. zespoły naczyń o wielkim bogactwie wyszukanych form, jak dekoracyjne wazy, piętrowe półmiski na nóżkach, fantazyjne, rozbudowane patery na owoce dekorowane scenami figuralnymi z bogatym wątkiem treściowym, żardiniery, kosze z owocami, a także figurki porcelanowe lub cukrowe, tworzące scenki rodzajowe często na tle budowli z cukru przedstawiających kompozycje architektoniczno-pejzażowe.
- Prezentacja prac uczniów Liceum Plastycznego w Nałęczowie / Gmach Główny / Rynek 19 / HallOd marca 2014 r. na parterze Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy Rynku 19 prezentowane są prace dyplomowe uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Wśród eksponowanych prac znajdą się m.in. projekty z zakresu meblarstwa i projektowania zabawek, czyli dziedzin rzemiosła, z których szczególnie słynie nałęczowska szkoła.
>>> Więcej informacji:www.mnkd.plwww.facebook.com/MuzeumNadwislanskiewww.youtube.com/MuzeumNadwislanskie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaproszenie do Muzeum Nadwiślańskiego. Co będzie do zobaczenia w październiku? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto