Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wikarówka doczeka się remontu? Jej właściciel chce uruchomić ośrodek opieki nad niepełnosprawnymi

Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne św. Anny
W kazimierskiej Wikarówce może znów ruszyć ośrodek opieki nad niepełnosprawnymi. Choć budynek obecnie jest bliski ruiny, jego właściciel - kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne św. Anny- chce go zrewitalizować, a następnie uruchomić w nim miejsce dziennej opieki.

W obecnym stanie Wikarówka nie nadaje się do użytkowania. Budynek stojący tuż obok kazimierskiego Małego Rynku nie ma już drzwi, okien ani części dachu, a przylegająca do niego stodoła spaliła się aż do fundamentów.

Właścicielem Wikarówki od niedawna jest Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne im. św. Anny. Jego przedstawiciele walczą o dotację, dzięki której budynek zostanie wyremontowany, aby mógł wprowadzić się tam ośrodek dziennej opieki nad niepełnosprawnymi.

-Wysłaliśmy wniosek do urzędu marszałkowskiego, który jest po wstępnej ocenie formalnej. W Kazimierzu, ani okolicznych gminach nie ma miejsca, w którym byłby dzienny ośrodek opieki nad niepełnosprawnymi. Kazimierskie stowarzyszenie dobroczynne chce go uruchomić- zapowiada Zofia Wiśniewska, prezes Stowarzyszenia .

Plan odnowienia Wikarówki zakłada rewitalizację budynku, odbudowę stodoły, która spłonęła w pożarze, a także uporządkowanie terenu wokół obiektów. – Zespół jest nieduży, to około 300 metrów i 1000 metrów całej działki. W jego skład wchodzi sama Wikarówka, spalona stodoła, a także budynek gospodarczy, postawiony już po wojnie. Cały teren jest objęty ochroną konserwatorską. W środku Wikarówki po remoncie powstanie ośrodek dla osób niepełnosprawnych, a także świetlica opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci. Z pomieszczeń będą też korzystać seniorzy – mówi prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego św. Anny.

Sama Wikariówka pochodzi jeszcze z XVI wieku. Wówczas, była on częścią szpitala, czyli ówczesnego przytułku dla kalek, sierot czy starców. W skład całego kompleksu wchodziły: szpital (obeckie Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki), mieszkanie kapelana (np. wikarego, czyli wikarówka), chlewy, stajnie, spichlerz, wozownia, stodoła i szopa. Szpital prowadziła fundacja dla starców i kalek św. Anny.

W 2016 Stowarzyszenie Dobroczynne św. Anny za 7 tys. złotych kupiło Wikarówkę od gminy Kazimierz. Od tamtej pory szukano pieniędzy na jej remont. Właściciel zabytku szacuje, że zapłaci za niego ponad 7 mln. zł, z czego ponad 5 ma pochodzić z dofinansowania przyznanego przez Urząd Marszałkowski . O tym, czy Stowarzyszenie je otrzyma, UM zdecyduje jeszcze w tym roku.

-Otrzymaliśmy projekt remontu Wikarówki na cele społeczne. Obecnie jest on na etapie oceny formalnej. Będzie to trwało długo, ponieważ prowadzimy jednocześnie trzy różne konkursy rewitalizacyjne. Wpłynęło do nas łącznie 120 projektów. Ich rozstrzygnięcie ogłosimy w drugiej połowie 2018 roku - mówi Beata Górka, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto