Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 70. rocznicę haniebnej akcji UB w Wąwolnicy (ZDJĘCIA)

Paweł Żurek
Spalone domy, zagrody, walka partyzantów z komunistami - tak wyglądała inscenizacja przygotowana w 70. rocznicę pacyfikacji Wąwolnicy.

70 lat temu oddziały Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego weszły do Wąwolnicy i spaliły 101 domów i 240 budynków gospodarczych. Bez dachu nad głową pozostało prawie 200 rodzin. W rocznicę ataku, na dolnym placu przy kościele, mieszkańcy Wąwolnicy dzięki specjalnej inscenizacji mogli być naocznymi świadkami tych wydarzeń.

Spalenie Wąwolnicy było karą komunistycznej władzy za pomoc udzielaną przez mieszkańców Wąwolnicy żołnierzom Armii Krajowej. Według relacji Stanisława Wójcika, puławski oddział UBP 2 maja spalił 350 budynków i jednocześnie nie dopuścił, by mieszkańcy sąsiednich wsi i oddziały straży pożarnej pomogły w ugaszeniu ognia. Dobytek swojego życia straciło tego dnia 197 rodzin. Podczas pacyfikacji zginęły dwie osoby, a wiele odniosło rany.

Komuniści żywcem spalili też 255 świn. Odszkodowanie za szkody, oszacowane na kwotę ponad miliona złotych, nigdy nie zostało wypłacone. W czasach PRL, atak sił UBP na wioskę był tematem tabu. Dokładny opis wydarzeń zachował się m.in dzięki raportowi, który Stanisław Wójcik przygotował dwa dni po ataku na podstawie relacji mieszkańców Wąwolnicy. Dokument został później przedstawiony na dziesiątym posiedzeniu komisji bezpieczeństwa KRN.

Inscenizacja, przygotowywana przez kilkudziesięciu aktorów i statystów odtwarzała przebieg wydarzeń poprzedzający dzień ataku oraz spalenie i pacyfikację wsi. Mieszkańcy obejrzeli także walki komunistów z partyzantami. Pokazano także represje, jakie ze strony władz dotknęły mieszkańców, którzy współpracowali z AK. Na koniec „ubecy” podłożyli ogień pod specjalnie wybudowaną na placu wioskę.

Widowisko wyreżyserował Grzegorz Filipek, produkcją i organizacją zajął się Artur Kwapiński, prezes puławskiego Stowarzyszenia Przeszłość - Przyszłość. Inscenizację poprzedziło odsłonięcie postawionej na rynku tablicy pamiątkowej. Na zakończenie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu z Warszawy, a mieszkańcy mogli obejrzeć polskie i zagraniczne wozy wojskowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto