Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta to czas szczególny. Czasami zapominamy, że jest ulotny. Rozmowa z psychologiem

Karolina Ryniak
Święta to czas szczególny. Czasami zapominamy, że jest ulotny. Rozmowa z psychologiem
Święta to czas szczególny. Czasami zapominamy, że jest ulotny. Rozmowa z psychologiem freepik.com
Warto zadbać o to by święta spędzić w sposób wyjątkowy, dlatego przygotowaliśmy kilka rad które pomogą uniknąć konfliktu w te szczególne dni spędzane w gronie rodzinnym. Często przy świątecznym stole spotyka się nie tylko najbliższa, ale również dalsza rodzina oraz znajomi. W jaki sposób zachować się w różnych sytuacjach radzi psycholog Katarzyna Ziarek, kierownik Niepublicznego Ośrodka Zdrowia Psychicznego Dialog w Chełmie.

Jak prowadzić rozmowę, aby uniknąć konfliktu? Które tematy są najbardziej drażliwe?

Przy świątecznym stole należy unikać tematów drażliwych, np.: kiedy ślub? kiedy wnuk? Jeśli ktoś w sposób szczególny narzuca swój punkt widzenia nie należy mu stanowczo zaprzeczać, ale delikatnie z uśmiechem odpowiedzieć, że rozumie się jego zdanie, zachowując swój pogląd dla siebie. Kiedy dochodzi do konfliktu należy odwrócić uwagę podejmując zupełnie odmienny temat lub opuścić pokój pod pretekstem zaczerpnięcia powietrza. Nie istnieją tematy wokół których ktoś nie stworzy sytuacji konfliktowej. Osoba, która lubi być dominująca podczas spotkania zawsze znajdzie powód, czy temat do rozpoczęcia konfliktu. Minimalizując ryzyko kłótni nie rozmawiajmy o: polityce, zarobkach, statusie społecznym. Jeśli już dojdzie do takiej wymiany zdań starajmy się być słuchaczem, nie zaznaczajmy swojego stanowiska w sposób stanowczy. Przy natrętnym zadawaniu pytań odpowiadajmy pytaniem na pytanie, co może spowodować zmianę tematu lub zmianę sposobu rozmowy. Innym sposobem złagodzenia natarczywej konwersacji jest zmniejszenie dystansu pomiędzy rozmówcami, poprzez zmianę miejsca przy stole. Bliższy kontakt, łokieć w łokieć, powoduje iż sąsiad przy stole nie ma takiej swobody do narzucania swojego zdania, łatwiej go przekonać do spokojnej rozmowy poprzez uśmiech, gest, dotknięcie ramienia, poklepanie po plecach.

Jak się zachować by uniknąć niewygodnych pytań oraz jakie tematy należą do „bezpiecznych”?

Aby zapewnić miła, świąteczną atmosferę należy pamiętać, że członkowie rodziny mają prawo do różnych poglądów, ale nie są naszymi rywalami. Spotkanie przy stole służy zacieśnianiu rodzinnych więzi. Podczas wspólnego świętowania doceńmy starania gospodarzy wieczoru, podziękujmy za zaproszenie, pyszne dania, możliwość spotkania. Pośpiewajmy kolędy, powspominajmy tych co odeszli. Jeśli przy stole zasiadają goście z innych regionów Polski można porozmawiać o tradycjach i potrawach świątecznych występujących w ich rodzinach.

Jakie są różnice między tym jak słuchają mężczyźni, a jak kobiety?

Podczas rozmów większość mężczyzn wyłapuje słowa klucze, słowa kontrowersyjne, nie biorąc pod uwagę kontekstu oraz intencji nadawcy. Taki odbiór prowadzi do braku porozumienia między rozmówcami, co stanowić może zaczątek konfliktu. Kobiety natomiast zwracają uwagę na szczegóły, ton, gesty, co w konsekwencji może doprowadzić do nadinterpretacji przekazywanych treści.

W jaki sposób pracować nad umiejętnością słuchania?

Trzeba być świadomym rozmówcą. Dać możliwość wypowiedzenia się innym, nie przerywać, nie dopowiadać, wykazywać zainteresowanie tematem, poprzez słowa: aha, rozumiem itp. Dobrze też posiadać wszechstronną wiedzę na tematy ogólne. Można rozmawiać o sporcie rozrywce, pogodzie, zmianach klimatycznych. Ważne jest również to, aby nie oczekiwać od innych stworzenia świątecznej atmosfery, ale zacząć właśnie od siebie i poprzez własny przykład starać się w sposób szczególny spędzić ten czas. Stosując się do tych zasad możemy liczyć na to, iż wspólne święta przebiegać będą w miłej, rodzinnej atmosferze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto