Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skauci Europy w Puławach

Wojtek Antosz
wikimedia
O tym czym są skauci, co robią i jak działają rozmawiam z Maciejem Brzostkiem, hufcowym Skautów Europy w Puławach.

1.Jak powstali Skauci Europy i skąd wzięli się w Puławach?
Skauci Europy to jest nazwa której używamy od niedawna, wcześniej używaliśmy pełnej nazwy naszego stowarzyszenia czyli Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego. W latach 80 – tych powstało to jako harcerstwo działające w „podziemiu”. Puławy są jednym z najstarszych środowisk w Polsce struktury „Zawiszaków” liczą u nas około 30 lat. W 1995 roku wstąpiliśmy do Federacji Skautingu Europejskiego, był to kluczowy moment dla stowarzyszenia bo wraz z wstąpieniem w struktury Federacji zaczęły się wyjazdy do Francji i stamtąd bardzo wiele rzeczy zostało zapożyczonych. Między innymi mundury, sposób działania są czymś które nasz jednoczą jako członków Federacji, która zrzesza podobnego stowarzyszenia jak nasze w 20 krajach Europy. To że działamy w tej strukturze europejskiej jest naszym wyróżnikiem i ten akcent europejski jest bardzo mocny, odbywam bardzo dużo obozów międzynarodowych i bardzo mocno wspieramy Ukraińców i Białorusinów, którzy dopiero tworzą swoje organizacje.

2. Jakie są idee przyświecające działalności Skautów Europy?
Są dokumenty, które mówią o zakresie naszej działalności, ale podstawowym wyznacznikiem tego co robimy jest pięć celów głównych i idea wychowania młodego człowieka w duchu skautowym. Pierwszym naszym celem jest rozwój fizyczny i dbanie o zdrowie, drugim celem jest budowanie zmysłu praktycznego czyli najprościej mówiąc nauka nowych umiejętności, jak rozpalanie ognisk, budowanie różnych drewnianych konstrukcji . Trzecim celem jest charakter czyli kształtowanie osoby młodego człowieka jako osoby słownej, przestrzegającej zasad, czwartym celem jest służba czyli uświadamianie, że harcerz to jest osoba która służy innym dlatego też między innymi nasi instruktorzy nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Nasze wędrówki to też rodzaj służby, bo nie przechodzimy sobie lasami i górami od tak sobie, tylko za każdym razem szukamy szansy aby pomóc napotkanym ludziom. Naszym ostatnim celem jest Bóg, nasz organizacja ma charakter katolicki i w tym duchu działamy. Watykan uznał nas jako ruch świecki w kościele, a to się objawia tym że uczestniczymy w życiu kościoła czynnie, mamy swoich duszpasterzy, bierzmy udział w mszach świętych a nieodłącznym elementem każdej naszej zbiórki jest modlitwa. Poza tymi pięcioma celami w naszym działaniu kierujemy się również zasadami podstawowymi (obowiązki Harcerza rozpoczynają się w domu, Harcerz jest wierny swojej Ojczyźnie i działa na rzecz jedności i braterstwa w Europie i Harcerz - Syn Chrześcijaństwa - jest dumny ze swej wiary: pracuje sumiennie, aby ustanowić Królestwo Chrystusa w całym swoim życiu i świecie, który go otacza) i prawem harcerskim.

3. Jak wygląda struktura Skautów Europy i co ich wyróżnia na tle innych tego typu organizacji?
Jesteśmy podzieleni na 3 gałęzie wiekowe. Gałąź najmłodsza to wilczki, to są bądź chłopcy, bądź dziewczyny w wieku 9 – 11 lat tam jest głównie zabawa, zbiórki prowadzi osoba w wieku 20 – 25 lat i organizuje ten czas dzieciom. Przygoda cała jest oparta o „Księgę Dżungli”, z której wyciągamy te elementy, które nam odpowiadają i pokazują różne przygody. Opiekun gromady wilczków nazywa się Akela(najstarszy wilk), jest Baloo(niedźwiedź), jest Bagera(pantera). Doświadczenie pokazuje opieranie naszych zbiórek o tego typu treść jest naprawdę wielką frajdą dla tych najmłodszych. Kolejna grupa wiekowa to harcerze jest wiek 12 – 16 lat, ich zadania to głównie praca w zastępach czyli w grupach w których „szefem” jest starszych chłopak w wieku 15 – 16 lat i ma pod sobą 7 lub 8 chłopaków młodszych od siebie. W tej grupie wiekowej ma charakter przygody „paczki przyjaciół” czyli paczka przyjaciół idzie do lasu, paczka przyjaciół ma swoje spotkania w tajnym szałasie w lesie, i członkowie tej „paczki” nakręcają się wzajemnie i uczą wzajemnej przyjaźni. Najstarszą naszą gałęzią są wędrownicy, którzy przez rok przygotowują się do podjęcia służby wychowawczej i po tym przygotowaniu zostają albo opiekunami wilczków, albo jeśli chcą mogą podjąć działalność poza harcerstwem.

4. Jak można przyłączyć się do Skautów Europy w Puławach i jak wyglądają spotkania?
Skautem Europy może zostać każdy chłopiec, każda dziewczyna, a najprostszym na to sposobem jest po prostu przyjść na zbiórkę i zobaczyć czy nam to odpowiada. Zbiórki w tym momencie w Puławach organizowane są przy parafii Św. Brata Alberta, gdzie co sobotę spotykają się wilczki i harcerze. Sami oczywiście również nie siedzimy i nie czekamy aż ktoś do nas przyjdzie i organizujemy coroczne nabory. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów można się z nami kontaktować za pośrednictwem naszej strony internetowej gdzie znajdują się wszelkie potrzebne informacje i podsumowanie naszej dotychczasowej działalności.

5.Jak wyglądała Twoja przygoda ze Skautami, dlaczego postanowiłeś do nich dołączyć?
To było w siódmej klasie szkoły podstawowej, byłem ministrantem i chodziliśmy grać w ping ponga do salki przy parafii no i raz na jesieni przyszli harcerze i opowiadali o swoich zbiórkach. To mnie tak zaciekawiło, że z miejsca chciałem zostać harcerzem. Oni mi wytłumaczyli kiedy i gdzie mam się pojawić , przyszedłem na pierwszą zbiórkę, która była bardzo udana bo cały dzień spędziliśmy w wąwozach, a takie rzeczy bardzo mi się podobały. Dzięki temu zostałem, uczestniczyłem w zbiórkach przez 3 lata, zostałem zastępowym co moim zdaniem jest największą przygodą w skautingu. Młody chłopak pełen pomysłów może organizować czas innym rozwijać się wraz z nimi. To mnie utrzymało do tego stopnia, że w końcu odkryłem że tą przygodę, którą sam przeżyłem chciałbym dać innym i może spodoba im się to równie mocno jak mi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto