18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport o wiernych z Lubelszczyzny: Coraz rzadziej chodzimy do kościoła

Agnieszka Kasperska
97 proc. mieszkańców województwa lubelskiego to katolicy. Ale niewiele ponad 40 procent uczestniczy w niedzielnej mszy świętej. Z kolei do komunii przystępuje co piąty wierny. Przeczytajcie nasz raport o wiernych z Lubelszczyzny.

Episkopat Polski zaprezentował przygotowany przez GUS i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego rocznik statystyczny "Kościół katolicki w Polsce 1991-2011", ukazujący obraz Kościoła w ciągu 20 lat transformacji. Badania wykonano w oparciu o ankiety rozsyłane do wszystkich parafii i diecezji. To druga w III Rzeczypospolitej taka publikacja. Pierwsza powstała 20 lat temu i obejmowała okres 1918-1990.

W diecezji lubelskiej odsetek katolików wynosi 97 procent. Nieco więcej (97,2 proc.) jest w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Plasuje nas to na 10. miejscu w skali całego kraju. Najwięcej, bo aż 99,7 proc. katolików mieszka w diecezji łowickiej.

- Dane pokazują, że w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zmienił się stosunek ludzi do wiary - mówi ks. Wiesław Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. - Z jednej strony wzrosła liczba osób głęboko wierzących, a z drugiej także osób obojętnych, niewierzących i niezdecydowanych. Maleje też liczba praktykujących.

Tylko 4 na 10 mieszkańców diecezji lubelskiej uczestniczy w niedzielnych mszach świętych. Do komunii przystępuje co piąty katolik. W porównaniu z innymi diecezjami stawia nas to w połowie rankingu. Udział w mszy świętej najliczniej biorą mieszkańcy diecezji tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej (ponad 55 proc).

Najrzadziej chodzą łodzianie - mniej niż 25 procent. Do komunii znacznie częściej niż my przystępują natomiast m.in. mieszkańcy diecezji tarnowskiej, opolskiej, pelplińskiej. Najgorzej w tej statystyce wypadają mieszkańcy diecezji łódzkiej i płockiej (po 10 procent).

Z materiałów przedstawionych przez Episkopat wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat coraz mniej osób codziennie się modli. W 1991 roku było ich 62 procent. W ubiegłym roku codziennie modlił się tylko co drugi Polak. Z 2,1 do 6,6 proc. wzrosła też liczba osób, które w ogóle się nie modlą.

Znacznie zmniejszyła się też liczba osób przystępujących do spowiedzi. W 2002 roku kilkakrotnie w ciągu roku spowiadało się 56 proc. ankietowanych. Dziesięć lat później zaledwie 46,5 proc. 3,5 proc. ankietowanych w 2002 roku przyznało, że w ogóle się nie spowiada. W 2011 roku było to już 7,4 proc. zapytanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto