Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Segregowanie śmieci to podstawa

Hanna Bednarzewska
Puławy: Segregowanie śmieci to podstawa
Puławy: Segregowanie śmieci to podstawa sxc.hu
Nowa ustawa dotycząca systemu gospodarowania odpadami komunalnymi obowiązuje od 3 tygodni. Puławscy urzędnicy uważają, że dobrze sobie poradzili z jej wprowadzeniem w życie, choć mieszkańcy mają sporo wątpliwości dotyczących tego, jak segregować śmieci.

- Uchwalając wcześniej regulamin utrzymania porządku i czystości na terenie gminy, zawarliśmy postanowienia i dyspozycje dotyczące wielkości pojemników, w jakie właściciel musi wyposażyć nieruchomość. Wynika to z ilości odpadów, jakie przeciętnie wytwarza mieszkaniec - informuje Grzegorz Nakonieczny, wiceprezydent Puław.

Inny sposób wyposażenia w pojemniki obowiązuje w zabudowie wielorodzinnej, a inny w jednorodzinnej. Miasto chce, aby mieszkańcy segregowali śmieci szklane i inne surowce wtórne, czyli pozostałe opakowania papierowe i plastikowe. Sposób segregowania jest dobrany pod regionalną instalację przetwarzania odpadów, jaka funkcjonuje w Puławach. Zakład Usług Komunalnych będzie produkował paliwo alternatywne i chodzi o to, aby nie mieszać szkła i pozostałych surowców wtórnych.

Nowa ustawa każe gminom zorganizować odbiór odpadów i zagospodarować je. Miasto ma kontrakt z ZUK, który zarządza instalacją i będzie płaciło za każdą tonę wywiezionych odpadów. W procedurze przetargowej ustalono, że odpady od mieszkańców Puław będzie odbierało konsorcjum firm: Zakładu Usług Komunalnych i Al-max, które dotychczas działały na terenie Puław. Obyło się więc bez zamieszania z pojemnikami na śmieci, jak to było w wielu miastach.

W zabudowie jednorodzinnej rekomendowanym sposobem jest oddzielenie od śmieci odpadów z kuchni i ogrodu, które można zagospodarować we własnej posesji i przerobić na kompost. - Rozmawialiśmy z częścią mieszkańców domków jednorodzinnych niezadowolonych z tego, że odbiór odpadów będzie prowadzony raz w miesiącu. Wyszliśmy jednak z założenia, że tak będzie najtaniej. Jeśli częstotliwość odbioru byłaby większa, podrożyłoby to koszty systemu odbioru dla wszystkich mieszkańców - tłumaczy Nakonieczny.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą zlecać dodatkowe częstsze wywozy odpadów za opłatą lub mogą sami nieodpłatnie wywozić odpady do selektywnego punktu zbiórki, działającego przy ulicy Dęblińskiej 2. Tu można też dostarczyć stare meble oraz inne odpady niemieszczące się w pojemniku. - Gdy nie chcemy dodatkowo płacić za wywóz, żeby nie mieć problemu z brzydkimi zapachami z gnijących odpadów, warto się przekonać do przydomowych kompostowników - przekonują urzędnicy.

Z zabudowy wielorodzinnej śmieci będą odbierane w Puławach co 3 dni. Na osiedlach także są pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. W ramach harmonogramu będą prowadzone cykliczne zbiórki odpadów wielkogabarytowych na osiedlach. W określone dni można będzie wystawiać pod śmietniki zbędne rzeczy i sprzęty.

- Każda zmiana rodzi pewne kłopoty. Będziemy się starali dopracowywać system odbioru odpadów - zapewnia Grzegorz Nakonieczny. - Obowiązki administracyjne związane z opłatami oraz windykacją należności prowadzi ZUK. Miasto prowadzi nadzór nad spółką jako wykonawcą. Sprawami systemu zajmuje się w Urzędzie Miasta trzech urzędników. Przed wejściem w życie ustawy w ratuszu też były osoby, które monitorowały problemy związane z gospodarką odpadami - dodaje wiceprezydent.

Miasto przygotowało kampanię informacyjną związaną z nową ustawą. Do mieszkańców trafiły ulotki dotyczące segregacji odpadów. Na stronie internetowej Urzędu Miasta Puławy, w zakładce "Puławy czysta gmina", znajdują się filmy poglądowe oraz przejrzyste informacje dotyczące systemu segregacji odpadów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto