Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławski Park Naukowo-Technologiczny może stać się osobną spółką

Hanna Bednarzewska
Puławski Park Naukowo-Technologiczny czekają zmiany
Puławski Park Naukowo-Technologiczny czekają zmiany Hanna Bednarzewska
Puławski Park Naukowo-Technologiczny, który obecnie jest częścią spółki miejskiej Nieruchomości Puławskie. Nie może jednak pozyskiwać pieniędzy w nowym okresie finansowania. Utworzenie spółki będzie zależeć od akceptacji radnych.

Na sesji w tym tygodniu (28 stycznia) zostanie przedłożona uchwała intencyjna w sprawie utworzenia spółki prawa handlowego. W lutym zapadłaby decyzja czy taki podmiot powstanie. Jeśli radni się zgodzą, spółka rozpoczęłaby działalność 1 kwietnia. - Zastanawialiśmy się nad jednostką budżetową, ale to wiązałoby się z tym, że podatek VAT kwalifikowany przy budowie parku i tworzeniu jego potencjału byłby do zwrotu. Aby uniknąć ryzyka podatkowego i osiągnąć korzyści wiążące się z nową prognozą finansową musimy pójść w kierunku tworzenia osobnej spółki prawa handlowego - wyjaśnia Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław do spraw gospodarczych. Puławski Park Naukowo Technologiczny jest sporym obciążeniem dla spółki Nieruchomości Puławskie. Ponosi ona koszty związane z Parkiem, chodzi o ogrzewanie i oświetlenie, ale także koszty ogólne zakładu.

- Próbujemy to bilansować. Została przygotowana finansowa analiza tego przedsięwzięcia oraz prognoza finansowa na przyszłe lata. PPNT jest jednostką otoczenia biznesu. Przedsiębiorstwo Nieruchomości Puławskie nie może być taką jednostką- mówi Kocoń.

Z projektu analizy finansowej, który został przedstawiony radnym wynika, że w tym roku straty PPNT sięgną 340 tysięcy złotych. Na koniec przyszłego roku 300 tys. złotych. W 2018 spółka nie generowałaby strat, a w 2019 roku byłaby na plusie.

- Spółka wymaga dofinansowania. Zakłada się, że będzie ono wynosiło ponad milion złotych. Na dofinansowanie złożą się udziały zapłacone przez miasto i udziały w kapitale. To pozwoli spółce zapewnić płynność w ciągu najbliższych czterech lat tłumaczy wiceprezydent.

Ideą powstania PPNT było połączenie nauki i biznesu. Aby to zrealizować, potrzeba pieniędzy. W perspektywie Unii Europejskiej na lata 2016-2020 będą środki na działalność biznesową z wykorzystaniem innowacyjnych pomysłów naukowców. Być może, to już ostatnia szansa, aby skorzystać z dofinansowania unijnego na przedsięwzięcie tego typu .

Nowa spółka będzie miała formułę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na jej czele stanęłaby rada nadzorcza, którą wybierze zarząd. Jej funkcję pełni obecnie rada d/s Parku. Prezesem nowego zarządu spółki PPNT prawdopodobnie zostałaby Justyna Orzeł Szczepańska, jego dotychczasowa dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto