Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przywracają blask przedmiotom

Hanna Bednarzewska
Stare krzesła, stołki, szafki, które miały wylądować na śmietniku teraz są pięknymi meblami mogącymi zdobić niejedno wnętrze. Banalne drewniane skrzynki na owoce, drewniane czy tekturowe pudełka stały się pięknymi pojemnikami.

Uczniowie klasy pedagogiczno- psychologicznej z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Puławach tworzą pod okiem nauczycielki Doroty Opolskiej Maksym prawdziwe cacka. Uczniowie mają lekcje z terapii zajęciowej, pedagogiki i psychologii oraz zajęć artystycznych gdzie oprócz teorii uczą się plastyki. - Obecnie wspólnie z uczniami prowadzimy projekt dotyczący stylizacji mebli i przedmiotów użytkowych. Być może w przyszłości część absolwentów będzie próbowała swoich sił na studiach o kierunku pedagogicznym lub zechce zostać terapeutą zajęciowym.
Zajęcia manualne, plastyczne, rozwijające kreatywność są więc wskazane. Wpadłam na pomysł aby uczniowie spróbowali sił w stylizacji mebli i drobnych przedmiotów użytkowych - mówi Opolska-Maksym.

Inicjatorka pomysłu jest plastyczką, prowadzi warsztaty plastyczne dla dorosłych, sama też ozdobiła swój dom rzeczami naznaczonymi czasem, którym przywróciła blask i dała drugie życie. -Swoje doświadczenia plastyczne przekazuję uczniom. Udoskonalałam różne techniki zdobienia poprzez warsztaty i szkolenia w których brałam udział. Projekt podsunęło nam życie. W szkole znajdowało się mnóstwo wykonanych z drewna lub sklejki zużytych mebli z lat 50 -60. Przeszukaliśmy szkolne piwnice i zaplecza. Meble nie nadawały się do użytku, ale postanowiliśmy je wykorzystać i uratować. Tym bardziej, że teraz już nie produkuje się takich rzeczy, a stare przedmioty z tamtych lat wracają do łask- mówi nauczycielka.

W ruch poszła wyobraźnia uczestników projektu. Wertowali czasopisma wnętrzarskie, gromadzili oryginalne tapety i szablony. Zniszczone biurka i krzesła zostały pomalowane nietoksycznymi farbami kredowymi, które wchłaniają się w podłoże. Później zastosowano różne techniki plastyczne: patynowanie, lakierowanie, woskowanie, zdobienie. Efekty zakończonego projektu w postaci wystawy można będzie obejrzeć na szkolnej wystawie w dniu 12 czerwca w godzinach 10-11. Można będzie podziwiać design lat 50-60, styl prowansalski, folkowy i wiktoriański – pałacowy z iście królewskim zdobieniami, złoceniami i ornamentami. Uczniowie przygotowali także stylizację pokoju dla dziewczynki i chłopca. Całość zdobią obrazki, ręcznie wykonane poduszki i ozdoby. -Uczniowie nabyli szereg umiejętności praktycznych i teoretycznych, poznali techniki zdobienia i renowacji. Z pewnością zaszczepili się pracą twórczą i wykorzystają je w swoim życiu i w przyszłej pracy. Nauczyli się pracy w grupie, bo efekt projektu to udział w nim całej grupy biorącej udział w zajęciach- mówi Opolska- Maksym. Pieniądze na materiały do malowania i zdobienia pochodziły ze składek uczniów. Szkoła bierze także udział w projekcie unijnym zatytułowanym Lwy salonów puławskich, z którego otrzymała środki na zakup farb i materiałów do projektu.

Fotografia krzesła wykonanego przez puławskich uczniów znajdzie się w najbliższym wydaniu miesięcznika Cztery Kąty – jednego z najbardziej poczytnych poradników dla osób dbających o wystrój i wygodę w swoim domu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto