Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PPNT: laboratoria modernizują przemysł nawozowy, naukowcy chcą ożenić wiedzę z gospodarką

HB
Puławski Instytut Nowych Syntez Chemicznych jest już przygotowany do transferu wiedzy do gospodarki. Gotowe są niektóre projekty.

O możliwościach komercjalizacji badań naukowych rozmawiano w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym podczas Dni Innowacji (16-18 marca).

- Zainwestowaliśmy w laboratoria i zaplecze badawcze ponad 120 mln zł. Zaplecze pozwala na prowadzenie badań na najwyższym europejskim i światowym poziomie. Laboratoria nawozowe, dedykowane katalizatorom, a także to związane z ekstrakcją nadkrytyczną, to europejski standard. Mamy podstawy, aby prowadzić badania, które skończą się gotowymi projektami procesowymi i licencjami - mówi profesor Cezary Możeński, dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych.

Instytut jest gotowy sprzedać swoją wiedzę gospodarce.
- Mamy wieloletnie doświadczenie w tej działalności. Wiele naszych licencji pracuje już w polskim przemyśle chemicznym, wiele zostało sprzedanych na eksport. Mamy kompetencje i umiejętności, które obecnie są rzadkie wśród naukowców. Chodzi o transfer wiedzy do gospodarki na zasadach umów komercyjnych. To duża sztuka -mówi dyr. Możeński.

Placówka na gotowe projekty jeśli chodzi o modernizację dużych instalacji przemysłu nawozowego. - Mamy wiele pomysłów dotyczących nowoczesnych nawozów, które możemy zaoferować naszym partnerom. Są to technologie kwasu azotowego, saletry oraz związane z mocznikiem - wyjaśnia szef INSCh.

Puławscy naukowcy zamierzają wykorzystywać bazę surowcową Lubelszczyzny, chodzi o rośliny techniczne i przemysłowe, takie jak: chmiel, zioła, rośliny jagodowe, truskawki, maliny, porzeczki. Do przetwarzania surowców w nowoczesne biochemikalia i substancje bioaktywne wykorzystują technikę wysokociśnieniowej ekstrakcji nadkrytycznej. Oferta instytutu jest skierowana do przemysłów: farmaceutycznego, spożywczego, kosmetycznego.

- Aby gospodarka mogła się rozwijać w sposób innowacyjny, powinniśmy zacząć od kształcenia kadry, aby w jak największym stopniu przygotować młodych ludzi do pracy na instalacjach chemicznych, które wymagają bardzo specyficznych warunków do obsługi i określonych możliwości zarówno pod względem umiejętności, ale także predyspozycji psychofizycznych - mówi profesor Janusz Igras z INSCh.

Puławy dorobiły się idealnego modelu. Stworzone zostało swego rodzaju konsorcjum, które dba o kształcenie młodych kadr do pracy w zakładach stosujących nowoczesne technologie. Uczą się tu inżynierowie pod potrzeby zakładów chemicznych oraz instytutów. W Zespole Szkół Technicznych kandydaci są przygotowywani do studiów inżynierskich. Na Wydziale Zamiejscowym UMCS otwarty został kierunek chemia praktyczna. Niebawem otwarty zostanie nowy kierunek - agrochemia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto