Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotrków bez radia

Marek Obszarny
Marek Krzyżak z Piotrkowa uważa, że firma UPC nie miała prawa odciąć sygnału radiowego
Marek Krzyżak z Piotrkowa uważa, że firma UPC nie miała prawa odciąć sygnału radiowego fot. Dariusz Śmigielski
Działająca w mieście telewizja kablowa UPC odcięła od września sygnał radiowy. Oburzeni są wszyscy, którzy mają w domach tunery czy amplitunery, bo stały się one bezużyteczne (chyba że dokupi się antenę zewnętrzną). Piotrkowianin Marek Krzyżak interweniował w UPC. Bez efektu. W końcu powiadomił Urząd Komunikacji Elektronicznej, a ten uznał, że operator złamał ustawę o radiofonii i telewizji...

- Kiedy zadzwoniłem w tej sprawie do konsultanta, usłyszałem, że wiąże się to z kosztami i przeprowadzonymi badaniami, choć mnie nikt o nic nie pytał - mówi Marek Krzyżak.

W UPC usłyszał także, że firma dostarcza sygnał radiowy w swojej ofercie cyfrowej. Rzecz w tym, że nie w Piotrkowie.

- UPC pozbawiło mnie odbioru Polskiego Radia i dzieje się to w XXI wieku - irytuje się.

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej takie działanie UPC to naruszenie prawa. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji operator sieci kablowej ma obowiązek dostarczania niektórych programów i zapewnienia odpowiedniej kolejności ich transmisji. Na pierwszym miejscu wymienione są "ogólnokrajowe programy radiofonii i telewizji publicznej".

Dagmara Krzesińska z centrali UPC Polska wyjaśnia, że "powodem wyłączenia stacji radiowych z oferty telewizji analogowej była, potwierdzona badaniami, niska słuchalność radia przez odbiornik telewizyjny oraz jednocześnie wysokie koszty opłat za prawa autorskie, które UPC było zobowiązane ponosić adekwatnie do liczby klientów, do których dociera usługa, niezależnie od tego, czy abonenci słuchali radia tą drogą, czy też nie".

Dagmara Krzesińska dodaje, że UPC nadal oferuje stacje radiowe, ale w ofercie telewizji cyfrowej, której zasięg jest systematycznie rozszerzany.

- Zakładamy, że docelowo oferta cyfrowa pojawi się także w Piotrkowie - informuje.

Dodaje, że jest wiele możliwości słuchania radia bez wykorzystania odbiornika telewizyjnego, nie tylko dzięki tradycyjnym radioodbiornikom, ale też innym rozwiązaniom powszechnie dostępnym, np. w internecie.

Małgorzata Skrzeczyńska z gabinetu prezesa UKE przyznaje, że przepisy nie określają sposobu (analogowego lub cyfrowego), w jaki operator sieci kablowej musi udostępniać określone programy. Jeśli zatem UPC udostępni programy radiowe w ramach oferty cyfrowej, to wypełni ustawowe zobowiązania.

- Jednak jeśli UPC, nie uruchamiając w Piotrkowie emisji cyfrowej, wyłącza z pakietu analogowego ogólnopolskie programy radia publicznego, to tym samym narusza przepisy art. 43 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji - dodaje Małgorzata Skrzeczyńska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piotrków bez radia - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto