Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oczyśćmy świat z elektrośmieci

Grażyna Kuźnik
Elektrośmieci są niebezpieczne dla środowiska i dla ludzi
Elektrośmieci są niebezpieczne dla środowiska i dla ludzi Fot. internet
Rusza największy program edukacji ekologicznej w Polsce, skierowany do szkół podstawowych, a zwłaszcza do uczniów z klas piątych, ich rodziców i nauczycieli.

Już ponad pięć tysięcy szkół zgłosiło się programu "Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny)", którego organizatorem jest organizacja odzysku elektrośmieci ElektroEko. Patronat nad projektem sprawują Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz departament gospodarki odpadami resortu środowiska.

W województwie śląskim przystąpiło do programu 56 podstawówek, głównie z mniejszych miejscowości. Rekord pobił Żywiec: 9 szkół. Zgłosiły się też licznie podstawówki z Węgierskiej Górki, Świnnej czy Jeleśni. Być może tutaj, na terenach turystycznie rozwiniętych, uczniowie i nauczyciele szczególnie zdają sobie sprawę ze znaczenia ekologii. Zresztą dzięki temu przedsięwzięciu cała społeczność lokalna zapoznaje się z gospodarowaniem ZSEE.

Bo w Polsce od października 2005 r. obowiązuje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która wprowadziła zakaz (pod karą grzywny) wyrzucania elektrośmieci do zwykłych śmietników. Taki sprzęt należy oddawać do specjalnych punktów albo do sklepów. Wcześniej w Polsce aż 90 proc. zużytego sprzętu RTV i AGD trafiało na wysypiska, powodując poważne zagrożenie dla organizmów żywych.

Na przykład rtęć zawarta w niektórych typach świetlówek, a trafiająca do zbiorników wodnych, przenika do mózgów ludzi i zwierząt, powodując zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania. Związki bromu, stosowane w komputerach, powodują schorzenia układu rozrodczego i problemy neurologiczne, a kadm (m.in. z baterii) zaburza pracę nerek, powoduje nadciśnienie i zmiany nowotworowe.

Średni czas życia technicznego sprzętu zmienia się z każdym rokiem. Dzisiaj często bardziej opłaca się kupić nowe urządzenie niż naprawić stare. I tak na przykład czas życia technicznego pralki w Polsce skrócił się średnio z 20 lat do około 8-10 lat.

Komputery wymieniamy co 4 lata, a telefony komórkowe co 30 miesięcy. Co dalej z niepotrzebnym urządzeniem? Tego właśnie mają się dowiedzieć uczniowie, którzy biorą udział w programie. Przekonają się, jak niebezpieczny dla zdrowia człowieka i środowiska mogą być porzucone gdziekolwiek, w lesie albo na drodze, elektrośmieci. Na stronie platformy edukacyjnej www.szkolaZSEE. pl są materiały na ten temat, gry edukacyjne "świat bez elektrośmieci", sondy, quizy, ciekawostki i newslettery. Każda szkoła może założyć też własnego Eko-bloga, żeby dzielić się pomysłami na ekologiczne, codzienne życie.

Atrakcję stanowi konkurs "Świat bez ZSEE". Zgłoszone szkoły muszą przygotować plakaty na temat problemu ZSEE, które oceni jury. Są nagrody pieniężne i upominki. Prace konkursowe szkoły mogą nadsyłać do 9 kwietnia 2010 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto