Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe laboratoria w Puławskim Parku Naukowo - Technologicznym (ZDJĘCIA)

HANA
Nowe laboratoria w Puławskim Parku Naukowo - Technologicznym
Nowe laboratoria w Puławskim Parku Naukowo - Technologicznym PPNT
Opakowania z tworzyw biodegradowalych zamiast folii z tworzyw sztucznych, kremy czy leki z wykorzystaniem substancji roślinnych - nad tym intensywnie pracują teraz naukowcy z Puławskiego Instytutu Nowych Syntez Chemicznych. W piątek w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym uroczyście otwarto dwa laboratoria potrzebne im do pracy.

INS jest placówką pracującą w większości na użytek zakładów chemicznych oraz przemysłu nawozowego, ale puławscy naukowcy wychodzą także poza swój tradycyjny obszar aktywności. Kilka lat temu rozpoczęli prace nad substancjami bioaktywnymi pochodzenia roślinnego wykorzystując stosowane w przemyśle techniki wysokich ciśnień do pozyskiwania z roślin ekstraktów mających zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym.

- Obecnie INS jest jedyną w tej części Europy placówką zajmującą się tak szeroko substancjami biologicznie aktywnymi o wielu przeznaczeniach - mówi Cezary Możeński, dyrektor INS.

Otwarte oficjalnie w piątek laboratorium związków bioaktywnych będzie służyło oczyszczaniu, rafinacji i separacji substancji biologicznie aktywnych, a także opracowywaniu technologii dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. - Specjalizacja regionu w bioekonomii znajduje w nas sojusznika. Mamy gotową propozycję dla przedsiębiorców naukowców, rolników którzy mogą skorzystać z naszej wiedzy, laboratoriów i techniki którą dysponujemy - mówi dyrektor.

Ambicją puławskich specjalistów jest także stworzenie gamy tworzyw biodegradowalnych bazujących na surowcach pochodzących od lubelskich rolników ziemniakach kukurydzy. Laboratorium tworzyw biodegradowalnych powstało z myślą o poszukiwaniu nowych tworzyw przyjaznych środowisku. Mogą one zostać powtórnie przerobione, ale jeśli trafią do ziemi rozłożą się po kilku tygodniach. Używane obecnie plastiki rozkładają się od 100 do 1000 lat.

Naukowcy z Puław chcą stworzyć technologię wytwarzania kompozytów na skalę przemysłową. Musi być ona jednak konkurencyjna cenowo i jakościowo. Obecnie produkcja biodegradowalnych opakowań kosztuje kilka razy więcej niż tych tradycyjnych. - Technologia będzie taniała. Znajdziemy sposób na obniżenie kosztów produkcji i konkurencyjny cenowo surowiec – zapewniają puławscy naukowcy.

Otwarcie laboratoriów było połączone z konferencją naukową i seminarium w którym wzięli udział naukowcy i przedsiębiorcy z całej Polski. Podczas spotkania zostały zaprezentowane nowoczesne rozwiązania technologiczne, które będą realizowane w laboratoriach we współpracy z INS.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto