Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie zamyka drzwi i rozpoczyna remont. Prace potrwają rok

Największy remont w historii, bo warty ponad 14 milionów złotych, rozpoczyna się w pięciu kazimierskich obiektach należących do Muzeum Nadwiślańskiego. Do czasu zakończenia prac – czyli do końca 2018 r. – turyści będą musieli zapomnieć o zwiedzaniu Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów, Domu z Modliborzyc, Spichlerza Ulanowskiego i Dworu z Gościeradowa.

Przygotowania do remontu już się rozpoczęły. Od 20 listopada wszystkie obiekty są zamknięte, a pracownicy kończą wynoszenie z nich eksponatów. - Jest ich ponad 2 tysiące. To wielkie wyzwanie logistyczne. Chcemy pozostawić puste budynki do końca tego roku - informuje Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego.

Obiekty, które zostaną tymczasowo zamknięte, nie były remontowane od czasu przejęcia ich przez Muzeum Nadwiślańskie, czyli od 1963 roku. Pieniądze na przeprowadzenie prac będą pochodzić z dwóch źródeł: środków ministerstwa kultury i budżetu marszałka województwa. – Łącznie jest to 14 milionów złotych, z czego 9 milionów to dofinansowanie z europejskiego funduszu rozwoju regionalnego - informował marszałek Sławomir Sosnowski na konferencji poświęconej remontowi.

Zamknięcie drzwi Kamienicy Celejowskiej i pozostałych obiektów nie oznacza jednak, że eksponaty, które do tej pory można było tam obejrzeć, pozostaną w magazynach. -Część zbiorów z Kamienicy Celejowskiej chcemy pokazać m.in. w siedzibie Muzeum Czartoryskich w Puławach – czyli pałacu Czartoryskich. Trwają już negocjacje umowy z właścicielem zabytku – Instytutem Upraw Nawożenia i Gleboznastwa – zapowiadała Zadura. Władze muzeum chcą otworzyć wystawę w pierwszym kwartale 2018 r.

Po województwie „jeździć” będą także eksponaty wystawiane w Oddziale Przyrodniczym - Planujemy zorganizować tzw. muzeum latające, czyli pokazać w Puławach, a także lubelskim Centrum Kultury (rezerwacie dzikich dzieci) eksponaty z Oddziału Przyrodniczego – informowała dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego.

Gdy eksponaty wrócą już na swoje miejsce, czyli m.in. do Kamienicy Celejowskiej czy Domu Kuncewiczów, wnętrza obiektów, a także aranżacje wystaw, mają być zupełnie odnowione. - W Kamienicy Celejowskiej zmieni się cała wystawa stała. Powstanie za to nowa, multimedialna mapa Kazimierza, na której za pomocą świateł i laserów przedstawimy historię miasta. To będzie 20-minutowe mini-kino. W Ośrodku Przyrodniczym zostanie za to przygotowana wystawa multimedialna dotycząca środkowego przełomu Wisły. Ogólnie, w obiektach wnętrza będą remontowane od piwnicy po dach – zapowiada dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura.

Jak wyliczyli pracownicy Muzeum, prace będą przeprowadzone na ponad 11 tys. metrów kwadratowych. Remont ma zakończyć się w ciągu roku. –Na początku 2018 r. poznamy generalnego wykonawcę i obiekty muzeum staną się placami budowy – informuje Zadura.

W międzyczasie normalnie działać mają nieremontowane obiekty należące do Muzeum Nadwiślańskiego. Mowa o gmachu głównym, czy Oddziale Sztuki Złotniczej oraz Zamku w Janowcu. - Planujemy zorganizować wystawę biżuterii patriotycznej na 100-lecie niepodległości, oraz dużą wystawę dotyczącą Jacka Malczewskiego – dodaje dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego.

Placówka rozpoczyna też akcję promocyjną, która ma pomóc w ściągnięciu turystów do wyremontowanych obiektów. – Chodzi zarówno o tych, którzy już nas odwiedzali, jak i nowych – zaznacza Agnieszka Zadura. –Akcja bilboardowa będzie organizowana w największych miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Szczecin, Gdańsk i Katowice – podsumowała Agnieszka Zadura. Łącznie, przez ostatni rok progi Kamienicy Celejowskiej i pozostałych zabytkowych obiektów należących do Muzeum Nadwiślańskiego odwiedziło ponad 155 tys. złotych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto