Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na maj 2014

Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19
Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19 Seweryn Kuter
Program Muzeum Nadwiślańskiego na maj obfituje w ciekawe wydarzenia: na długi weekend zapraszamy do Grodziska Żmijowiska na "Spotkania z archeologią", następnie polecamy pełną atrakcji Noc Muzeów i Święto Wina. Przypominamy także, że od maja ulegają wydłużeniu godziny otwarcia naszych ekspozycji.

WYDARZENIA:
• 1–4 maja / czwartek-niedziela / Grodzisko Żmijowiska / „Spotkania z archeologią”: kuchnia słowiańskaMuzeum Nadwiślańskie zaprasza tradycyjnie w długi majowy weekend na „Spotkania z archeologią” do oddziału Grodzisko Żmijowiska. Kilkudniowe wydarzenie poświęcone będzie wiosennej kuchni słowiańskiej. Nasi goście będą mogli uczestniczyć w przygotowywaniu, a nawet konsumpcji potraw, jakie we wczesnym średniowieczu spożywali najprawdopodobniej mieszkańcy tutejszego grodu, szczególnie na przednówku. Spróbujemy przyrządzić m.in. polewkę z pokrzyw, bliny z mleczu i rdestu, a do popicia maślankę ze świeżymi ziołami. Wszystkie potrawy przygotowywane będą w glinianych garnkach, wzorowanych na ceramice „chodlikowskiej” z VIII–X w., na otwartym ognisku i kuchennym piecu we wnętrzu zrekonstruowanej słowiańskiej chaty. Wszyscy chętni będą mogli pomóc nam również w pracach prowadzonych w ogródku doświadczalnym. Na gości „Spotkań z archeologią” oczekiwać będziemy w Grodzisku Żmijowiska w następujących godzinach:- 1 maja / czwartek / godz. 10:00–16:00- 2 maja / piątek / godz. 13:00–19:00- 3 maja / sobota / godz. 10:00–16:00- 4 maja / niedziela / godz. 10:00–16:00
• 2 maja / piątek / godz. 17:00 / Dom Kuncewiczów / Spotkanie z Piotrem WojciechowskimMuzeum Nadwiślańskie zaprasza 2 maja o godz. 17:00 do oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów na spotkanie autorskie z Piotrem Wojciechowskim. Prozaik i poeta, reżyser i rysownik, a jednocześnie zapalony taternik i grotołaz, przedstawi swoją najnowszą książkę pt. "Tratwa manekina". Powieść ta prezentuje czytelnikom etyczne przesłanie całej twórczości Wojciechowskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. Wstęp wolny.
• 5 maja / poniedziałek / Grodzisko Żmijowiska / Szkolenie dla przewodników turystycznychMuzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza przewodników i pilotów turystycznych na cykl szkoleń dotyczących ekspozycji stałych wszystkich siedmiu oddziałów, jak również bieżących wystaw czasowych. Bezpłatne szkolenia, które prowadzą pracownicy merytoryczni Muzeum Nadwiślańskiego, odbywają się w pierwsze poniedziałki miesiąca o godz. 16:00. Kolejne szkolenie rozpocznie się w poniedziałek 5 maja br. o godz. 16:00 w oddziale Grodzisko Żmijowiska. Mieści się on na terenie gminy Wilków. Szkolenie dotyczyć będzie historii wczesnosłowiańskiego grodziska, jego częściowej rekonstrukcji, założeń obecnego otwartego muzeum tematycznego oraz działalności oddziału, jako ośrodka archeologii doświadczalnej. Zaprezentowany zostanie także przewodnik mobilny oparty na systemie kodów QR. Zapraszamy!
• 8 maja / czwartek / godz. 17:00 / POK Dom Chemika / Muzeum w DrodzeMuzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z Puławską Filią Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszają na wykład Wandy Konopińskiej-Michalak, kierownika oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, poświęcony norweskiej pisarce Sigrid Undset (1882-1949). Poznamy życie i twórczość laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1928 roku, której portret zdobić dziś banknot 500 koron norweskich. Wykład odbędzie się w ramach cyklu spotkań pn. „Szlakiem literackich noblistów”. Studentów Uniwersytetu zapraszamy do POK Dom Chemika w czwartek 8 maja o godz. 17:00.
• 11 maja / niedziela / godz. 17:00 / Dom Kuncewiczów / Niedziela Literacka Muzeum Nadwiślańskie zaprasza 11 maja o godz. 17:00 do oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziele Literackie”. Spotkanie poświęcone zostanie książce Jarosława Marka Rymkiewicza pt. „Żmut”, która opowiada o kobietach Adama Mickiewicza. Dyskusję dotyczącą książki Rymkiewicza poprowadzi tradycyjnie prof. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego.
• 15 maja / czwartek / godz. 19:00 / kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Puławach / Koncert zespołu Arte Dei SuonatoriMuzeum Nadwiślańskie z wielką przyjemnością po raz kolejny zaprasza na koncert zespołu Arte dei Sunatori. Tym razem wybitnych muzyków posłuchamy w zabytkowym kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Puławach, który pełnił funkcję kaplicy pałacowej książąt Czartoryskich. W repertuarze koncertu znajdą się utwory Haendla, Bacha, Vivaldiego, Geminianiego i Corelliego. Koncert zorganizowany został przez oddział Muzeum Czartoryskich w Puławach. Wstęp wolny. Miłośników muzyki zapraszamy na godz. 19:00.
• 17–18 maja / sobota–niedziela / godz. 20:00-01:00 / wszystkie oddziały Muzeum Nadwiślańskiego / Noc MuzeówMuzeum Nadwiślańskie zaprasza na Noc Muzeów z 17 na 18 maja! Z soboty na niedzielę w godz. od 20:00 do 01:00 w nocy wstęp na wszystkie ekspozycje muzealne w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, Puławach i Żmijowiskach będzie bezpłatny. Program tegorocznej Nocy Muzeów zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W Gmachu Głównym przy kazimierskim Rynku 19 odbędą się warsztaty złotnicze, podczas których zwiedzający zapoznają się z technikami repusowania i odlewania w osasepi, wydrukują biżuterię w drukarce 3D i posłuchają koncertu w wykonaniu… samych złotników. Dodatkowo oddział Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotował spotkanie z Maciejem Brzozowskim, autorem książki pt. „Włosi. Życie to teatr” (godz. 17:00), oddział Kamienica Celejowska wernisaż wystawy poplenerowej Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich (godz. 19:00), a oddział Muzeum Przyrodnicze efekty audio-wizualne oraz możliwość wysłuchania prelekcji dr. hab. Krzysztofa Grzywnowicza poświęconej grzybom (godz. 21:00). W oddziale Muzeum Zamek w Janowcu, w tzw. Sali Rycerskiej, odbędzie się pokaz filmów Krzysztofa Zanussiego (godz. 20:00), a dzieciom i młodzieży proponujemy panel edukacyjny pt. „Noc z Gwiazdami”. Wstęp na zaplanowane wydarzenia jest bezpłatny, zapraszamy!
• 24 maja / sobota / godz. 12:00-19:30 / Muzeum Zamek w Janowcu / 5. Święto WinaW sobotę 24 maja zapraszamy do oddziału Muzeum Zamek w Janowcu na piątą już edycję Święta Wina. W tym roku przybierze ono nową, udoskonaloną formułę, poszerzoną o dodatkowe atrakcje dla gości. W programie Święta Wina przewidziany są: kolorowy korowód uliczkami Janowca na dziedziniec Zamku, występy kapel i zespołów folklorystycznych: Janowiacy i Powiśloki, degustacja wina z okolicznych winnic zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, Jarmark Janowiecki, podczas którego będzie można degustować oraz kupić produkty regionalne, panele dyskusyjne i prelekcje prowadzone przez winiarzy i sommelierów, wystawa plakatów wszystkich edycji Święta Wina, zwiedzanie Zamku i pozostałych wystaw oddziału, namiot z zabawami multimedialnymi Natura 2000 i program edukacyjno-animacyjny dla dzieci pt. „Soczysta strefa”, koncert zespołu Back to the Ocean (godz. 18:00) oraz szereg innych atrakcji, konkursów i niespodzianek. Wstęp na podstawie biletu do Muzeum, zapraszamy!
• 25 maja / niedziela / godz. 17:00 / Dom Kuncewiczów / Niedziela Literacka Muzeum Nadwiślańskie zaprasza 25 maja o godz. 17:00 do oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów na kolejne w tym miesiącu spotkanie z cyklu Niedziele Literackie. Zostanie poświęcone książce Alice Munro pt. „Widok z Castle Rock”. Zawiera ona powiązane ze sobą opowiadania, które składają się na historię rodziny Munro, począwszy od końca XVIII wieku aż po lata 90. XX wieku. Dyskusję dotyczącą książki laureatki literackiej Nagrody Nobla z 2013 r. poprowadzi tradycyjnie prof. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego.
• 31 maja / sobota / godz. 12:00 / Gmach Główny / Rynku 19 / Promocja przewodnika: Kazimierz DolnymMuzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury Promocji i Turystyki zapraszają na promocję nowego przewodnika po Kazimierzu Dolnym, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium. Przewodnik zawierał będzie obszerny rys historyczny miasteczka, wyczerpujące i rzetelne opisy miejscowych zabytków i atrakcji, a także cały szereg przydatnych informacji praktycznych. Osobny rozdział poświęcony zostanie oddziałom Muzeum Nadwiślańskiego. Zapraszamy do Gmachu Głównego przy Rynku 19 w sobotę 31 maja o godz. 12:00. Podczas promocji będzie można porozmawiać z redaktorami i autorami opracowania: Zbigniewem Nestorowiczem, Dariuszem Kopciowskim, Jadwigą Teodorowicz-Czerepińską, Jackiem Studzińskim i Waldemarem Odorowskim oraz uzyskać od nich autografy.
EDUKACJA:
• 1, 8, 10, 15, 17, 22 i 29 maja / czwartki oraz soboty/ godz. 10:30 / Gmach Główny / Rynek 19 / Otwarte spotkania tematyczne: „Kalendarz świąt żydowskich”Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na cotygodniowe spotkania tematyczne dotyczące wystawy czasowej pt. „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą” oraz ekspozycji stałej oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Edukatorzy muzealni w każdy czwartek przybliżają wszystkim chętnym genezę, historię i tradycję poszczególnych świąt kalendarza żydowskiego oraz związane z nimi rytuały i zwyczaje. Swoją opowieść ilustrują obrazami Chaima Goldberga oraz przykładami judaików z kolekcji złotniczej. Z oprowadzania, które trwa ok. jednej godziny, skorzystać można na podstawie biletu wstępu do muzeum. Zbiórka w hallu o godz. 10:30.
• 11 maja / niedziela / godz. 12:00 / Muzeum Przyrodnicze / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie poświęconej wędrówkom ptakówMuzeum Nadwiślańskie zaprasza w niedzielę 11 maja o godz. 12:00 do oddziału Muzeum Przyrodnicze na kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki". Okazją do zorganizowania spotkania jest przypadający w tym czasie Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Marzena Puzio, pracownik oddziału, opowie o założeniach wystawy poświęconej fenomenowi ptasich wędrówek. Dowiemy się m.in. dlaczego ptaki podejmują wędrówki, jak się do nich przygotowują, dokąd wędrują i na jakie przeszkody napotykają po drodze. W oprowadzaniu udział mogą wziąć wszyscy chętni, którzy zakupią biletu do Muzeum. Wystawa ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających została przedłużona do 2 listopada 2014 r. Zapraszamy!
• od 15 maja / Gmach Główny / Rynek 19 / Warsztaty artystyczne: „Przygoda w Muzeum” Od 15 maja ruszają bezpłatne artystyczne warsztaty edukacyjne pt. „Przygoda w Muzeum”. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z galerią malarstwa Chaima Goldberga i stworzyć własną historię chłopca żyjącego w Kazimierzu nad Wisłą, wykorzystując przy tym różne techniki malarskie. Dowiedzą się jak wyglądało życie w przedwojennym miasteczku, czym trudnili się jego mieszkańcy i jak spędzali wolny czas. Warsztaty prowadzone w okresie od 15 maja do 30 czerwca (za wyjątkiem sobót i niedziel) skierowane są do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia rozpoczynać będą się co dwie godziny (do wyboru o godz. 10:00, 12:00 lub 14:00). Grupa uczestników liczyć może do 20 osób. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu: 81 881 02 88 wew. 41 lub drogą mailową: [email protected]
WYSTAWY I POKAZY CZASOWE:
• „Pleneriada 2014” / Kamienica Celejowska / do 11 maja 2014 Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę zatytułowaną „Pleneriada 2014”, na której prezentowane są poplenerowe prace studentów z uczelni warszawskich, lubelskich i lwowskich. W całej Polsce odbywają się liczne plenery malarskie. Na ogół są one przeznaczone dla artystów, którzy już ukończyli studia i uzyskali stosowny dyplom wyższej uczelni. Plenery organizowane przez uczelnie przeznaczone są dla studentów danej uczelni artystycznej. Nie ma w zasadzie miejsca, w którym mogliby się spotkać studenci z różnych uczelni z całej Polski w celu poznania się, wymiany doświadczeń i porównania swojej twórczości. Projekt „Kazimierska Pleneriada” ma na celu właśnie integrację środowisk artystycznych z różnych regionów Polski. Pobyt na plenerze w kultowej dla malarzy miejscowości, jaką jest Kazimierz Dolny, da młodym twórcom możliwość nieskrępowanej realizacji swoich pomysłów artystycznych.
• „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą” / Gmach Główny / Rynek 19 / Galeria Wystaw Czasowych / do 31 sierpnia 2014Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy Rynku 19, gdzie na piętrze w Galerii Wystaw Czasowych prezentowana jest pierwsza w Europie retrospektywna wystawa prac Chaima Goldberga (1917-2004). Artysta urodził się w Kazimierzu i mieszkał z rodzicami przy ul. Błotnej (dziś Witkiewicza). Pomimo że po II wojnie światowej los rzucił go do Izraela, a później do USA, to rodzinne miasteczko pozostało na zawsze obecne w jego twórczości. Prezentowane na wystawie prace Goldberga, w tym liczne obrazy olejne, ryciny, rysunki i akwarele układają się w zwartą narrację ukazującą Kazimierz jako rodzaj metaforycznego uniwersum, w którym mieści się wszystko to, czego doświadcza człowiek od narodzin po śmierć. Zapraszamy do zwiedzania wystawy codziennie w godz. 10:00-16:00.
• „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki” / Muzeum Przyrodnicze / do 2 listopada 2014Przygotowana przez oddział Muzeum Przyrodnicze wystawa poświęcona jest fenomenowi ptasich wędrówek. Zwiedzający dowiadują się z niej m.in. dlaczego ptaki podejmują wędrówki, jak się do nich przygotowują, dokąd wędrują i na jakie przeszkody napotykają po drodze. W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających wystawa została przedłużona do 2 listopada 2014 r. Zapraszamy codziennie w godz. 09:00-16:00.
• „Srebrne prezentacje”: Dekoracja środka stołu / Gmach Główny / Rynek 19 / HallW kwietniu oddział Muzeum Sztuki Złotniczej rozpoczął cykl pokazów małych zespołów tematycznych zabytkowych sreber, zatytułowany „Srebrne prezentacje”. Pokazywane są one w obszernej gablocie usytuowanej w hallu Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego. Pierwszym zespołem jaki możemy podziwiać są elementy „środka stołu”, czyli dekoracji którą dawnymi czasy ozdabiano centrum biesiadnego stołu wyższych sfer społecznych. Składały się na nią m.in. zespoły naczyń o wielkim bogactwie wyszukanych form, jak dekoracyjne wazy, piętrowe półmiski na nóżkach, fantazyjne, rozbudowane patery na owoce dekorowane scenami figuralnymi z bogatym wątkiem treściowym, żardiniery, kosze z owocami, a także figurki porcelanowe lub cukrowe, tworzące scenki rodzajowe często na tle budowli z cukru przedstawiających kompozycje architektoniczno-pejzażowe. Każdej z prezentacji towarzyszyć będą informacje tekstowe oraz ilustrowana slajdami prelekcja dotycząca aktualnego tematu, o terminie której będziemy informować na bieżąco.
• Prezentacja prac uczniów Liceum Plastycznego w Nałęczowie / Gmach Główny / Rynek 19 / HallOd marca na parterze Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy Rynku 19 prezentowane są prace dyplomowe uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Wśród eksponowanych prac znajdą się m.in. projekty z zakresu meblarstwa i projektowania zabawek, czyli dziedzin rzemiosła, z których szczególnie słynie nałęczowska szkoła.
Organizator zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w powyższym programie
>>> Więcej informacji:www.mnkd.plwww.facebook.com/MuzeumNadwislanskiewww.youtube.com/MuzeumNadwislanskie

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na maj 2014 - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto