Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na kwiecień 2014

Chaim Goldberg, Dzień cyrkowy w Kazimierzu nad Wisłą, 1993
Chaim Goldberg, Dzień cyrkowy w Kazimierzu nad Wisłą, 1993
W kwietniu Muzeum Nadwiślańskie zaprasza szczególnie do oddziału Muzeum Zamek w Janowcu na wydarzenie poświęcone dawnym tradycjom wielkanocnym oraz do Gmachu Głównego przy kazimierskim Rynku 19 na akcję Slow Art Day. Polecamy także wykłady, spotkania literackie, szkolenia i oprowadzania tematyczne!

WYDARZENIA:
• 6 kwietnia / niedziela / godz. 12:00-15:00 / oddział Muzeum Zamek w Janowcu / „Na tropie wielkanocnych tradycji”Oddział Muzeum Zamek w Janowcu serdecznie zaprasza dzieci i dorosłych na wydarzenie edukacyjno-animacyjne zatytułowane „Na tropie wielkanocnych tradycji”. Odbędzie się ono w niedzielę 6 kwietnia w godz. 12:00-15:00. W programie m.in.: pożegnanie śledzia – bieg ze śledziem na sznurku (tradycja staropolska), wieszanie ryb na płocie – zajęcia plastyczne, pogrzeb postnego żuru, zakopanie "Popielca" – symboliczne zakończenie Wielkiego Postu, robienie kukły Judasza – zajęcia kreatywne, ognisko, chuchanie w komin – zadanie z chrzanem dla odważnych, klekoty i janowiecka tradycja bębna, dekorowanie Baby Wielkanocnej i Dziada Mazurka, szukanie czekoladowego zajączka w ogrodzie – zabawa plenerowa dla maluchów, robienie opasek dla dzieci – uszy zająca, turlanie wielkanocnego jaja – zabawa plenerowa, stukane jajo – zabawa w kręgu, mini warsztaty wielkanocne – zdobienie pisanek, wyrabianie kraszanki, barana i palm wielkanocnych, śmigus–dyngus. Wstęp wolny!
• 9 kwietnia / środa / godz. 16:00 / Puławska Filia Lubelskiego UTW / Muzeum w Drodze Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z Puławską Filią Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszają na wykład Wandy Konopińskiej-Michalak, kierownika oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, poświęcony twórczości Rabindranatha Tagore (1861-1941). Literacki noblista z roku 1913 był niezwykłe płodnym pisarzem, ale także filozofem, malarzem, kompozytorem i nauczycielem. Jego życie i dzieło tworzą fascynującą opowieść o poszukiwaniu pokoju i piękna. Wykład odbędzie się w ramach cykl spotkań pn. „Szlakiem literackich noblistów”. Zapraszamy do POK Dom Chemika w środę 9 kwietnia na godz. 16:00.
• 12 kwietnia / sobota / godz. 17:00 / oddział Dom Kuncewiczów / Promocja książki Artura ZiontkaOddział Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zaprasza w sobotę 12 kwietnia o godz. 17:00 na promocję książki Artura Ziontka pt. „Pieśń nowa”. Autor jest historykiem literatury, edytorem, autorem ponad 90 publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu literatury i historii Podlasia. Książka oprócz utworu pt. „Pieśń nowa o gwałtownym deszczu, nigdy niesłychanym w Koronie Polskiej. W Kazimierzu Dolnym w roku 1644” zawiera nieznane dokumenty archiwalne dotyczące Kazimierza Dolnego.
• 26 kwietnia / sobota / godz. 12:00 / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / Slow Art Day – Dzień Wolnej Sztuki W sobotę 26 kwietnia, w samo południe, zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego na Dzień Wolnej Sztuki (ang. Slow Art Day). Ogólnopolska akcja ma na celu zwrócenie baczniejszej uwagi zwiedzających na wybrane dzieła sztuki i zachęcenie do zatrzymania się przed nimi na dłużej. Przy obrazach i przedmiotach złotniczych dyżurować będą edukatorzy zachęcający do zgłębiania ich tajemnic. Zwiedzający będą mogli zadawać im pytania, wyrażać swoje opinie, dyskutować i odkrywać krok po kroku sekrety wybranych obiektów. Na Galerii Wystaw Czasowych przed obrazami Chaima Goldberga czekać będą na zainteresowanych malarstwem: Emila Kamola („Parada Purymowa” 1993) i Anna Kubiś („Powitanie” 1987), natomiast w zabytkowych piwnicach, siedzibie oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, Aleksandra Snopek wprowadzać będzie wszystkich chętnych w arkana „słodkiej historii”, czyli przemianę form cukiernic. W czasie trwania akcji wstęp do Głównego Gmachu będzie bezpłatny. Zapraszamy!
• 26 kwietnia / sobota / godz. 17:00 / oddział Dom Kuncewiczów / Spotkanie autorskie z prof. Stanisławem PopkiemOddział Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zaprasza w sobotę 26 kwietnia o godz. 17:00 na spotkanie autorskie z prof. Stanisław Popek, pisarzem, malarzem i profesorem psychologii. Z willą „Pod Wiewiórką” w Kazimierzu łączy go wieloletnia więź: był jej bywalcem, zaprzyjaźnionym z Fundacją Kuncewiczów. W czasie spotkania autorskiego Profesor zaprezentuje swoją twórczość literacką.
• 27 kwietnia / niedziela / godz. 17:00 / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / Hall / Niedziela Literacka Oddział Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zaprasza 27 kwietnia o godz. 17:00 do Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku 19 na kolejne spotkanie z cyklu Niedziele Literackie. W tym miesiącu poświęcone zostanie ono książce Jarosława Marka Rymkiewicza pt. „Żmut”, która opowiada o kobietach Mickiewicza. Dyskusję o utworze poprzedzi spektakl teatralny przybliżający sylwetki towarzyszek życia wielkiego romantyka w wykonaniu studentek Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Puław. Dyskusję dotyczącą książki Rymkiewicza poprowadzi tradycyjnie prof. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego.
• 29 kwietnia / wtorek / oddział Muzeum Przyrodnicze / Dzień Ziemi Oddział Muzeum Przyrodnicze od lat organizuje Dzień Ziemi we współpracy ze Szkołą Podstawową w Kazimierzu Dolnym, wychodząc z założenia, że to właśnie od młodego pokolenia zależy przyszłość naszej planety. W tym roku chcemy pobudzić uczniów do refleksji nad tym, co każdy z nas może zrobić, aby chronić przyrodę. Chcemy również uzmysłowić młodym ludziom, z jakimi skarbami spotykają się na co dzień, mieszkając w tak różnorodnym przyrodniczo miejscu. Tego dnia w oddziale Muzeum Przyrodnicze odbędzie się konkurs, w którym rywalizować będą drużyny reprezentujące poszczególne klasy. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!
EDUKACJA:
• 7 kwietnia / poniedziałek / godz. 16:00 / oddział Muzeum Przyrodnicze / Szkolenie dla przewodników turystycznychMuzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza przewodników i pilotów turystycznych na cykl szkoleń dotyczących ekspozycji stałych wszystkich siedmiu oddziałów, jak również bieżących wystaw czasowych. Bezpłatne szkolenia odbywają się w pierwsze poniedziałki miesiąca o godz. 16:00. Najbliższe odbędzie się w 7 kwietnia w oddziale Muzeum Przyrodnicze przy ul. Puławskiej 54 i dotyczyć będzie prezentowanej w nim wystawy stałej i czasowej. Małgorzata Sosik, kierownik oddziału, opowie o poszczególnych częściach wystawy stałej, na którą składają się ekspozycje pt. „Kazimierski Park Krajobrazowy”, „W przełomowej dolinie środkowej Wisły”, „Tajemnice wymarłego świata” oraz „W krainie wąwozów, a także przybliży założenia przedłużonej do początku listopada wystawy czasowej pt. „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki”.
• 3, 10, 17 i 24 kwietnia / czwartki / godz. 10:30 / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / Otwarte oprowadzanie tematyczne: „Kalendarz świąt żydowskich”W kwietniu rozpoczynamy cotygodniowe oprowadzania otwarte na wystawie czasowej pt. „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą” oraz ekspozycji stałej oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Edukatorzy muzealni w każdy czwartek będą przybliżać wszystkim chętnym genezę, historię i tradycję poszczególnych świąt kalendarza żydowskiego oraz związane z nimi rytuały i zwyczaje. Swoją opowieść zilustrują obrazami Chaima Goldberga oraz przykładami judaików z kolekcji złotniczej. Z oprowadzania, które trwać będzie ok. jednej godziny, skorzystać można na podstawie biletu wstępu do muzeum. Zbiórka w hallu o godz. 10:30. Zapraszamy!
WYSTAWY CZASOWE:
• „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą” / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / Galeria Wystaw Czasowych / do 31 sierpnia 2014Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy Rynku 19, gdzie na piętrze w Galerii Wystaw Czasowych prezentowana jest pierwsza w Europie retrospektywna wystawa prac Chaima Goldberga (1917-2004). Artysta urodził się w Kazimierzu i mieszkał z rodzicami przy ul. Błotnej (dziś Witkiewicza). Pomimo że po II wojnie światowej los rzucił go do Izraela, a później do USA, to rodzinne miasteczko pozostało na zawsze obecne w jego twórczości. Prezentowane na wystawie prace Goldberga, w tym liczne obrazy olejne, ryciny, rysunki i akwarele układają się w zwartą narrację ukazującą Kazimierz jako rodzaj metaforycznego uniwersum, w którym mieści się wszystko to, czego doświadcza człowiek od narodzin po śmierć. Zapraszamy do zwiedzania wystawy codziennie w godz. 10:00-16:00.
• „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki” / oddział Muzeum Przyrodnicze / do 2 listopada 2014Przygotowana przez oddział Muzeum Przyrodnicze wystawa poświęcona jest fenomenowi ptasich wędrówek. Zwiedzający dowiadują się z niej m.in. dlaczego ptaki podejmują wędrówki, jak się do nich przygotowują, dokąd wędrują i na jakie przeszkody napotykają po drodze. W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających wystawa została przedłużona do 2 listopada 2014 r. Zapraszamy codziennie w godz. 09:00-16:00.
• „Srebrne prezentacje”: Dekoracja środka stołu / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / HallW kwietniu oddział Muzeum Sztuki Złotniczej rozpoczyna cykl pokazów małych zespołów tematycznych zabytkowych sreber, zatytułowany „Srebrne prezentacje”. Pokazywać będziemy je w obszernej gablocie usytuowanej w hallu Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego. Pierwszym zespołem jaki zobaczymy, będą elementy „środka stołu”, czyli dekoracji którą dawnymi czasy ozdabiano centrum biesiadnego stołu wyższych sfer społecznych. Składały się na nią m.in. zespoły naczyń o wielkim bogactwie wyszukanych form, jak dekoracyjne wazy, piętrowe półmiski na nóżkach, fantazyjne, rozbudowane patery na owoce dekorowane scenami figuralnymi z bogatym wątkiem treściowym, żardiniery, kosze z owocami, a także figurki porcelanowe lub cukrowe, tworzące scenki rodzajowe często na tle budowli z cukru przedstawiających kompozycje architektoniczno-pejzażowe. Każdej z prezentacji towarzyszyć będą informacje tekstowe oraz ilustrowana slajdami prelekcja dotycząca aktualnego tematu, o terminie której będziemy informować na bieżąco.
• Prezentacja prac uczniów Liceum Plastycznego w Nałęczowie / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / HallOd marca na parterze Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy Rynku 19 prezentowane są prace dyplomowe uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Wśród eksponowanych prac znajdą się m.in. projekty z zakresu meblarstwa i projektowania zabawek, czyli dziedzin rzemiosła, z których szczególnie słynie nałęczowska szkoła.
Organizator zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w powyższym programie
>>> Więcej informacji:www.mnkd.plwww.facebook.com/MuzeumNadwislanskiewww.youtube.com/MuzeumNadwislanskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na kwiecień 2014 - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto