Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska komunikacja Lublin - Nałęczów? Trwają negocjacje

PŻ, MS
Małgorzata Genca
O linię komunikacji miejskiej, która połączy Lublin z Nałęczowem, dopominają się m.in. emeryci i renciści. ZTM Lublin nie mówi „nie”.

Zwolennikom włączenia Nałęczowa w sieć miejskiej komunikacji Lublina zależy na połączeniach wieczornych, a nawet nocnych. Bo tych im brakuje. Jest też inny argument. - Dzięki komunikacji miejskiej znaczna część odwiedzających Nałęczów zrezygnuje z własnego transportu, przez co zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska Nałęczowa i okolic - czytamy w piśmie przedstawicieli Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów do lubelskiego ratusza.

Rozmowy trwają. Na razie odbyło się pierwsze spotkanie, z udziałem burmistrza Nałęczowa i przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.
Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa, mówi o ewentualnych kursach w takich w godzinach, w których nie jeżdżą busy, dodając, że zależy na tym także restauratorom z Nałęczowa.

Cała sprawa rozbija się jednak o pieniądze. W przypadku linii podmiejskich Lublin płaci za tzw. wozokilometry wyłącznie do granic miasta, pozostałe koszty muszą ponieść gminy ościenne. Na przykład Jastków do obsługi linii nr: 18, 20, 33 i 75 miesięcznie dopłaca 72,9 tysiąca złotych brutto. Niewiele mniej płaci Świdnik, który do swoich trzech linii, w tym jednej nocnej, dokłada 69,6 tys. zł brutto. Najmniej (7 tysięcy złotych brutto) płaci Niedrzwica Duża, do której dojeżdża autobus nr 8.

Burmistrz Nałęczowa na razie nie chce mówić, ile byłby w stanie wyłożyć. Przyznaje jednak, że nie będzie łatwo znaleźć na to pieniądze w tegorocznym budżecie Nałęczowa. Jednocześnie Andrzej Ćwiek przyznaje, że dostaje pisma od mieszkańców z prośbą o dodatkowe połączenia z Lublinem.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, który ustala trasy nowych linii trolejbusowych i autobusowych, od dawna podkreśla, że stawia na sieć połączeń podmiejskich. Regularnie uruchamiane są nowe połączenia.
- Obecnie komunikacją miejską objęte są wszystkie gminy sąsiednie, poza Strzyżewicami - zauważa Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM w Lublinie.

Z Lublina dojedziemy komunikacją miejską na teren gmin: Wólka (linie nr 2, 5 i 22), Konopnica (78, 79 i 85), Niedrzwica Duża (linia nr 8), Głusk (3, 17 i 73), Jastków (18, 20, 33 i 75), Niemce (linia nr 4), Świdnik (5, 55 i N2) oraz Mełgiew (linia nr 5). Oblegane są autobusy obsługujące trasę Lublin - Świdnik. Strzałem w dziesiątkę było też uruchomienie nocnej komunikacji między tymi miastami. Czy równie popularna będzie relacja Lublin - Nałęczów?
- Skierowanie komunikacji miejskiej do Nałęczowa będzie uzależnione ostatecznie od decyzji władz tego miasta - podkreśla rzeczniczka ZTM Lublin.

Na razie z Lublina do Nałęczowa można dojechać pociągiem, busem i PKS-em. W przypadku busów urząd marszałkowski dał 11 zezwoleń przewoźnikom – w rozkładzie jest w sumie 58 kursów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto