Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcjoner przekazał "Kuncewiczówce" bezcenne pamiątki

Muzeum Nadwiślańskie
Niezwykły prezent z okazji święta Marii Kuncewiczowej otrzymało kazimierskie muzeum jej imienia – to 130 rękopisów, pierwszych wydań powieści i niepublikowanych zdjęć pisarki.

-To największy taki prezent jaki otrzymaliśmy – cieszy się Monika Januszek- Surdacka, kierownik oddziału Dom Kuncewiczów. A powodów do radości jest w „Kuncewiczówce” wiele. Dokładnie – 130. Tyle bowiem pamiątek po byłych właścicielach domu otrzymał oddział od związanego z Kazimierzem Dolnym kolekcjonera – Stanisława Socika. Są to rzadkie wydania książek Kuncewiczowej, a często nawet ich pierwsze wydania, stare woluminy ze specjalnymi dedykacjami i autografami oraz niepublikowane zdjęcia i rękopisy.

- Tej zimy pan Stanisław przyszedł do naszego oddziału, a że mamy zwyczaj, by każdego kto nas wtedy odwiedza częstować tym, co akurat mamy, przygotowaliśmy mu herbatę i usiedliśmy. Pokazywaliśmy m.in. znajdujący się w gabinecie Jana Kuncewicza zbiór ksiąg związanych z rodziną, po czym pan Stanisław przysiadł się na dywan i zadeklarował, że sam może do muzeum przynieść pamiątki po właścicielach kazimierskiego zabytku – opowiada Januszek – Surdacka.

Kolekcjoner słowa dotrzymał – oddział niedługo mógł się pochwalić przedwojennymi, pierwszymi wydaniami wszystkich książek wszystkich Marii, a także rocznikami „Bluszcza” – czasopisma, gdzie Kuncewiczowa w 27 i 28 roku publikowała swoje pierwsze opowiadania.Bezcenne zbiory zostały później zaprezentowane na wystawie, a także odbywającego się co roku zlotu Kuncewiczów i stowarzyszenia Kuncewiczówka.

Wkrótce oddział otrzymał kolejny prezent od Stanisława Socika, m.in. ex-libris Marii, rękopisy, przemówienia, kartki pocztowe. książki tłumaczone przez Kuncewiczową, która, co jest mało znane, znała 5 języków. Oficjalne przekazanie podarunków odbyło się w tzw. święto Marii, czyli 15 sierpnia.

Grażyna i Stanisław Socikowie, poprzedni właściciele eksponatów, otrzymali od Muzeum Nadwiślańskigo dyplom udekorowany czterolistną koniczyną. Część skarbów związanych z Kuncewiczami można zobaczyć na wystawie w willi w Kazimierzu Dolnym.

Maria Kuncewiczowa mieszkała w Kazimierzu od ok. 1969 w Kazimierzu nad Wisłą. Pisarka jest autorem kilkudziesięciu powieści i publikacji, m.in. Cudzoziemki, Dwóch Księżyców, czy pierwszej polskiej powieści radiowej: Dni powszednie państwa Kowalskich.

Dom Kuncewiczów znajduje się przy ul. Małachowskiego 19 w Kazimierzu Dolnym. Jest zwany Willą pod Wiewiórką, powstał w roku 1936. „Kuncewiczówka” należała do pisarki Marii i jej męża Jerzego, prawnika, literata i polityka ruchu ludowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto