Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Twórców Ludowych kończy 55 lat

WA
Klub Twórców Ludowych kończy 55 lat
Klub Twórców Ludowych kończy 55 lat Dom Chemika
W tym roku puławski Klub Twórców Ludowych obchodzi jubileusz 55-lecia swej działalności w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika". Obchody rocznicowe zaplanowane zostały na niedzielę 12 października. Tego dnia nastąpi również otwarcie dorocznej wystawy pt. "Artystyczna Twórczość Wsi" prezentującej dorobek artystów-amatorów z Puław i okolic.

Klub Twórców Ludowych w Puławach powstał w 1959 r. jako pierwsze w Polsce zrzeszenie ludzi parających się piórem, rzeźbą, malarstwem, kowalstwem, garncarstwem, tkactwem, haftem, wycinanką i plecionkarstwem. Patronat nad puławskim Klubem Twórców Ludowych objął Powiatowy Dom Kultury, którym kierował wówczas Kazimierz Dmowski. Pomocne okazało się też przychylne stanowisko Aleksego Bornusa, wtedy pełniącego obowiązki kierownika Wydziału Kultury Urzędu Powiatowego. A należy mieć na uwadze, że państwowe domy kultury w ówczesnej sytuacji politycznej nie miały zbytnio odwagi przyjmowania pod swe skrzydła grupy ludzi, która pisała wiersze o Matce Boskiej albo rzeźbiła figurę Jezusa Frasobliwego. Tak było chociażby z podobnym zrzeszeniem ludzi propagujących lokalny folklor w Lublinie, gdzie funkcjonowało on przy tamtejszym stowarzyszeniu PAX.

Klub Twórców Ludowych w Puławach powstał z inicjatywy samych twórców, szczególną aktywnością na tym polu odznaczał się Bronisław Pietrak z Gutanowa (znany już wówczas poeta i kowal), Jan Pocek z Łan koło Markuszowa i Emilia Olszak z Żerdzi. Wspierała ich w działaniach Stanisława Jędrzejczyk, ówczesna instruktorka Powiatowego Domu Kultury, a zarazem pierwsza jego instytucjonalna opiekunka. Później opiekę nad klubem sprawowali kolejno Władysław Klempka i Henryk Mędrek. Przez wiele lat opiekę merytoryczną nad klubem pełniła Jadwiga Orlewska, popularnie nazywana przez jego członków "naso Jadzia". Natomiast od 2012 r. opiekę nad klubem z ramienia ośrodka sprawuje Agnieszka Kawka.

Nieprzerwanie od 1970 r. Klub organizuje spotkanie noworoczno-opłatkowe dla swych członków i sympatyków w dniu 6 stycznia, tj. w Święto Trzech Króli. Od wielu lat prowadzony jest regularnie cykl zajęć dla dzieci "Spotkania ze sztuką ludową". Jest to swego rodzaju prezentacja przy warsztacie pracy, w której ochoczo biorą udział dzieci, poznając tajniki tkactwa, plecionkarstwa i innych robótek ręcznych. Klub angażuje się w życie "Domu Chemika" przy wielu imprezach kulturalnych. Jego członkowie zawsze przygotowują w naszym ośrodku kiermasz przed świętami wielkanocnymi oraz przed Bożym Narodzeniem, a ponadto utrwalają i upowszechniają tradycje regionalne poprzez udział w imprezach organizowanych w skali lokalnej, wojewódzkiej i centralnej. Członkowie Klubu przekazują też swoje umiejętności i wiedzę młodszemu pokoleniu organizując spotkania warsztatowe, lekcje tradycji i konkursy.

Po otwarciu POK "Dom Chemika" jesienią 1984 r. siedziba Klubu została przeniesiona do tego właśnie ośrodka. Obecnie Klub zrzesza około 80 twórców reprezentujących takie dziedziny twórczości, jak: tkactwo, haft, koronczarstwo, plecionkarstwo, kowalstwo, garncarstwo, zdobnictwo wnętrz, wycinankarstwo, plastyka obrzędowa, malarstwo, rzeźba, wyroby artystyczne z wosku pszczelego oraz literatura ludowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto