Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka jest Szwecja? Uczniowie I LO w Puławach sprawdzili

czart
czart
W ramach unijnego programu edukacyjnego Comenius uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Adama Jerzego Czartoryskiego tym razem zawędrowali do Skandynawii.

Dwoje uczestników projektu dzieli się swoimi doświadczeniami:
Paulina Karlińska:W dniach 8-13.12 uczniowie I LO pod opieką nauczycieli wzięli udział w kolejnym wyjeździe w ramach projektu Comenius "Energy and Environment", podczas którego polska grupa odwiedziła miasto przemysłowe w Szwecji w regionie Västmanland: Fägerstę. Podczas naszego pobytu odbywała się praca w grupach, której celem była wymiana doświadczeń przez młodzież przy wsparciu nauczycieli. Korzystając z zasobów Internetu, uczniowie pracowali nad zadaniem, którego celem było przedstawienie źródeł pozyskiwania energii w poszczególnych krajach, a także prezentowali swoje regiony oraz szkoły i brali udział w projektach integracyjnych. W tym samym czasie nauczyciele planowali również zadania związane z ostatnią wizytą w ramach Comeniusa, która odbędzie się w Polsce.
Nie zabrakło wyjazdów w ciekawe miejsca związane z projektem oraz kulturą naszych gospodarzy: odwiedziliśmy muzeum Vasa – szwedzki okręt, słynny z powodu spektakularnego zatonięcia, a następnie wydobycia i przekształcenia w muzeum. Zwiedziliśmy też Sztokholm, gdzie Polacy pokazali, jak się jeździ na łyżwach!
Kolejnym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie elektrowni wodnej oraz udzielenie wywiadu lokalnej gazecie. Oczywiście mieliśmy również niejedną okazję do poznania życia w Szwecji i zawarcia nowych przyjaźni.
Ten wyjazd już za nami. Każdy z nas na pewno coś z niego wyniósł; teraz czas szykować się na przyjazd zagranicznych gości do Polski i zaprezentować nasze miasto z jak najlepszej strony.
Dorota Ciesielska:W dniach 8-13 grudnia czworo uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wzięło udział w kolejnej wymianie. Tym razem zagościli w miasteczku Fägersta w Szwecji, położonym około 170 km na północ od Sztokholmu. Choć miasteczko liczy zaledwie 10 tys. mieszkańców, jest niesamowicie urokliwe.
W szkole uczniowie dyskutowali na temat europejskiej produkcji energii. Wymieniali się wiedzą i sporządzali notatki. Przedstawili również dwie prezentacje. Jedna z nich dotyczyła państwa, w którym mieszkają. Uwzględnili tam położenie swoich miejsc zamieszkania, kulturę, obyczaje, rozrywki i różne ciekawostki. Druga dotyczyła zaś źródeł energii w Polsce, sposobów jej uzyskiwania oraz w jakim procencie poszczególne sposoby spełniają nasze całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Ważnym punktem związanym z projektem było zwiedzanie elektrowni wodnej w Fägerście.
Podczas wyjazdu nie zabrakło wielu rozrywek i wycieczek. Zwiedzaliśmy stolicę Szwecji – Sztokholm – gdzie spędziliśmy cały dzień. Mogliśmy zagłębić się w atmosferę tego miasta, zobaczyć zabytki i podziwiać widoki. Między innymi odwiedziliśmy morskie muzeum, w którym jest ekspozycja wydobytego w 1961 z dna morskiego wielkiego statku „Vasa". Jest to najpopularniejsze muzeum w Sztokholmie i zrobiło ono na nas ogromne wrażenie. Nie zabrakło też przejażdżki na łyżwach na lodowisku w centrum Sztokholmu.
Nasi gospodarze zorganizowali nam dużo zajęć: kręgle, grę w floorball (unihokej), lekcję języka szwedzkiego, pieczenie ciastek oraz zwiedzanie zabytkowych budynków połączone z prezentacją, jak ludzie kiedyś spędzali Święta Bożego Narodzenia.
Trzeba również powiedzieć o gościnności gospodarzy. Wszystkie wycieczki, praca w szkole czy czas wolny były świetnie zorganizowane. Nauczyciele, młodzież i całe rodziny były bardzo miłe, otwarte na mieszkających u nich uczniów. Atmosfera w domach, szkole i między młodzieżą była bardzo przyjacielska. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, spędziliśmy bardzo ciekawie 6 dni, a co się z tym wiąże – pozostało nam wiele cudownych wspomnień.
Szwecja to piękne państwo. Mi osobiście bardzo podoba się w zimie. Kiedy wylądowaliśmy i jechaliśmy do Fägersty było już ciemno, wszędzie leżał śnieg, a w oknach domków błyszczały zapalone świeczki i ozdobne gwiazdy. Widok był bardzo piękny i budził wiele ciepłych i pozytywnych emocji: Szwecja naprawdę może zachwycić.
Teraz czekamy do kwietnia, na ostatni już niestety etap projektu, tym razem w Polsce. Mamy nadzieję, że nasi goście spędzą z nami wiele wspaniałych chwil, a nasz kraj i nasze miasto spodobają się im tak, że będą chcieli tutaj kiedyś wrócić.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka jest Szwecja? Uczniowie I LO w Puławach sprawdzili - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto