Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy na dworze chłody, chlupy – czas na gotowanie zupy!

Zespół Szkół nr 1
Zespół Szkół nr 1
Jesienna i zimowa pogoda nas nie rozpieszcza, szybciej robi się szaro i ponuro, za oknem deszczowo i coraz częściej dopada nas gorszy nastrój, przygnębienie, wyraźny spadek energii.

Im krótsze i chłodniejsze dni, tym bardziej tęsknimy do potraw, które nas rozgrzeją. Takie zadanie po mistrzowsku spełniają zupy - gorące, sycące i bardzo aromatyczne.
Przygotowane na delikatnych wywarach jarskich lub mięsnych, z dużą ilością warzyw mogą wystarczyć za cały obiad. Zależnie od dodatków zupy mogą mieć większą wartość energetyczną lub stanowić niskokaloryczny składnik naszej diety. Wszystko zależy od kompozycji warzyw, sposobu zagęszczenia i dodatków: klusek, kasz (zaleca się ryż brązowy, różnego rodzaju kasze: jaglaną, jęczmienną, gryczaną), wkładki mięsnej itp.
Większość przypraw działa rozgrzewająco na nasz organizm i poprawia trawienie. Szczególnie rozgrzewające są: świeży imbir, kardamon, cynamon, goździki, tymianek, bazylia, kurkuma, rozmaryn, pieprz, papryka ostra, chili. Podstawowym składnikiem indyjskiej mieszanki curry jest poprawiająca krążenie krwi kolendra.
W diecie jesienno-zimowej nie powinno też zabraknąć czosnku i cebuli oraz warzyw strączkowych jak soczewica, cieciorka, fasolka, groch, fasola.
Najbardziej popularną zupą rozgrzewającą jest rosół, jednak dużo lepiej będą działały potrawy z dużą ilością pikantnych i wyjątkowo aromatycznych przypraw jak imbir lub cynamon. Wbrew opinii nie musimy ich dodawać tylko do potraw słodkich jak desery, czy zupy owocowe, ale można je dodać do zupy gulaszowej lub rybnej. W zimne dni powinniśmy jeść sporo majeranku, który warto łączyć z rozmarynem, tymiankiem, bazylią i gałką muszkatołową. Warto więc przygotować grochówkę, zupę z cieciorki, soczewicy lub kapuśniak.
W sycących krupnikach warto zastąpić kaszę jęczmienną, kaszą jaglaną – bezglutenową i bogatą w białko, witaminy z grupy B, lecytynę, sole mineralne oraz krzemionkę, działającą korzystnie na stawy, kości, włosy, paznokcie i zęby. Poszukując ciekawych zup na rozgrzanie naszego organizmu warto poeksperymentować z kuchnią innych narodów. Oprócz wspomnianej już węgierskiej zupy gulaszowej warto posmakować francuskiej zupy cebulowej, bawarskiej kartoflanki, meksykańskiej zupy z czerwoną fasolą i ostrą papryką. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami pamiętajmy o żurku, barszczu ukraińskim lub o niedocenionej, ale przepysznej i wartej polecenia zupie krem marchewkowej. Osobom szczególnie dbającym o swoje zdrowie polecamy przygotowanie zupy czosnkowej lub cytrynowej.
Rozgrzeją nas także sery: owczy, kozi i pleśniowy oraz wszystkie warzywa korzenne, kapusta i dynia, którą ostatnio coraz częściej wykorzystujemy. Można z niej przygotować zarówno słodką zupę na mleku, pachnącą wanilią i cynamonem, z kluskami lanymi lub zacierką jak i wersję pikantną z imbirem, papryką i czosnkiem.
Ciepło od żołądka rozchodzi się powoli po całym organizmie, a na koniec sprawia, że robi nam się ciepło na duszy. Zwłaszcza, jeśli te potrawy spożywamy w gronie rodzinnym.
Życzymy smacznego i radości z gotowania,
Żywieniowcy z Zespołu Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdy na dworze chłody, chlupy – czas na gotowanie zupy! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto