18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: 10 ton żywności trafiło do osób potrzebujących

WA/ChSCh
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Puławach do osób potrzebujących trafiło w 2012 roku ponad 10 ton artykułów spożywczych. Ta pomoc jest szczególnie ważna wobec faktu, że aż 10,9% mieszkańców województwa lubelskiego żyje w skrajnym ubóstwie.

Wraz z końcem roku przyszedł czas na podsumowanie programu PEAD 2012. Jest to wsparcie żywnościowe dla najuboższych mieszkańców Unii Europejskiej. Dzięki niemu banki żywności, zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności, we współpracy z organizacjami charytatywnymi dostarczają podstawowe produkty żywnościowe najbardziej potrzebującym mieszkańcom danego regionu.

Jedną z organizacji, która współpracuje z bankami żywności jest Chrześcijańska Służba Charytatywna. (ChSCh). W 2012 roku do siedziby filii ChSCh w Puławach po odbiór żywności co miesiąc zgłaszało się 300 osób. Łącznie wydano im 10 209,40 kg jedzenia. Wartość udzielonej pomocy to 33 138 zł. 19-20 grudnia wolontariusze ChSCh w Puławach wydali ostatnią żywność z programu PEAD 2012. Po raz ostatni do podopiecznych filii trafiły podstawowe produkty spożywcze takie jak cukier, mąka oraz ryż, były także klopsy w sosie pomidorowym.

– Było wiele miłych słów, podziękowań, życzeń na święta i nowy rok – wspomina Anna Karpeta, kierownik filii ChSCh w Puławach. – Staraliśmy się, by pobierane przez nas z Banku Żywności w Lublinie produkty były różnorodne, by w każdym miesiącu było coś innego – dodaje.

Po roku każda z osób otrzymujących pomoc mogła ocenić, czy takie wsparcie było pomocne, czy dzięki otrzymywanym produktom jej sytuacja rodzinna mogła się poprawić. Z wypowiedzi wynika, że tak.

– Dla mnie ta żywność to duża pomoc. Ile rzeczy już nie musiałam kupić, a te pieniądze mogłam przeznaczyć na coś innego – mówi Pani Ela, korzystająca z pomocy żywnościowej. – Przy czterech osobach, które mam do wyżywienia to ogromne wsparcie.

To przykładowe słowa jednej podopiecznej, a takich osób było więcej. Z na pozór zwykłych produktów takich jak mleko, sery, mąka, makaron, kasza, ryż czy cukier osoby potrzebujące mogły na co dzień przygotowywać posiłki dla siebie i swoich rodzin.

– Tego wszystkiego nie zrealizowalibyśmy bez wsparcia. – podkreśla Anna Karpeta. – Nasza działalność finansowo wspierana była przez Gminę Miasto Puławy, za co bardzo dziękujemy. Dziękuję też wszystkim wolontariuszom za zapał i chęci do pracy, zwłaszcza ostatnio, pomimo mrozu. Każdy z nich robi to za darmo, za zwykłe dziękuję, rezygnując ze swojego wolnego czasu czy pobytu z rodziną.

Podobną pomoc wolontariusze z Puław chcieliby kontynuować także w roku 2013.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto