Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewy to miasto pełne historii i współczesności. Gościnni mieszkańcy zapraszają do odwiedzin

Andrzej Przybylski
Słynny Pniewski dyliżans atrakcja dla mieszkańców jak i gości w czasie " Dni Pniew"
Słynny Pniewski dyliżans atrakcja dla mieszkańców jak i gości w czasie " Dni Pniew" Poznaniak
Pniewy to malownicza i pełna uroku oraz tradycji miejscowość leżąca na ważnym szlaku komunikacyjnym.

Świetność tego miasta związana jest z czasem jego budowy. Okres walki o polskość to nie tylko wspaniałe karty historii Pniew i powstania wielkopolskiego, to również czas pracy u podstaw, to walka o tę ziemię, o nasz ojczysty język - a był on dla mieszkańców Pniew czasem zwycięskim.

Okres powojenny dla Pniew to mozolne odzyskanie polskości, budowanej głównie duchem i marzeniami mieszkańców Pniew, zarówno tych rdzennych, jak i przybyłych z rożnych rejonów kraju. Przez wiele, wiele lat zżywali się oni ze sobą, odbudowując piękne Pniewy, tworząc swój niepowtarzalny polski dom.

Dzisiaj Pniewy, ze swoją historią splecioną ze zwycięskim powstaniem wielkopolskim oraz z malowniczym rynkiem, cudownymi kolorowymi ulicami, jeziorami i lasami, stanowią dumę mieszkańców. Poznałem bogatą historię i piękno tego miasta i regionu. Trudno jest żyć bez swoich korzeni, bez miejsca, do którego wracamy z nostalgią, gdzie czujemy się zawsze dobrze, tak mówią mieszkańcy Pniew o tym miejscu.

Uroczy rynek, stare kamieniczki, toń jeziora z przepięknym parkiem i rzeką Mogielnicą zapraszają turystów do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca pełnego uroku. Każdy kto tylko zechce znajdzie tutaj gościnne serca mieszkańców tego miasta oraz wypoczynek i rekreację.

To nie szowinizm, to patriotyzm - jak twierdził ś.p. mój teść, a był on wielkim patriotą tej ziemi, dla niej żył, dla niej pracował przez całe swoje życie i w niej spoczął. Dlatego ten artykuł jemu oraz jemu podobnym patriotom tego magicznego miejsca poświęcam.

Pniewy w historii Polski i Wielkopolski

"Pniewy to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, położone nad Jeziorem Pniewskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pniewy.

Po raz pierwszy Pniewy zostały wymienione z nazwy w roku 1256, chociaż początki tej osady sięgają czasów pierwszych organizacji rodowych, tj. XII wieku. Prawa miejskie otrzymały prawdopodobnie już z końcem XIII wieku; dokładna data nie jest znana, gdyż nie zachował się przywilej lokacyjny.

W momencie nadania Pniewom praw miejskich było to typowe miasto szlacheckie i takim pozostało przez długie wieki. Pierwszym znanym właścicielem miasta był ród Nałęczów, który później przybrał nazwisko Pniewskich i władał nim do połowy XV wieku.

Usytuowanie Pniew miało znaczący wpływ na ich rozwój. Lokacja przy ważnym szlaku handlowym prowadzącym z Poznania do Frankfurtu nad Odrą, który w samym centrum miasteczka rozwidlał się i jedna z odnóg wiodła do Landsbergu nad Wartą (obecnie Gorzów Wielkopolski), miała istotne znaczenie gospodarcze w X - XIV wieku.

Pniewy wiele zawdzięczały Kazimierzowi Jagiellończykowi, który swym zarządzeniem o zakazie omijania miast leżących na szlakach handlowych, stworzył miastu okazję do łatwego zbywania wyrobów rzemieślniczych i produktów rolniczych. Szczególnym zainteresowaniem kupców cieszyły się miejscowe wyroby sukiennicze i garbarskie.

Od XV wieku do polowy XVI wieku miasto przeżyło okres dynamicznego rozwoju gospodarczego. Później częste zmiany właścicieli były jednym z czynników hamujących rozwój Pniew i przyczyniły się do nadmiernej eksploatacji ich mieszkańców. Miasto podupadło w ruinę gospodarczą, którą przyspieszyły liczne wojny, toczone w XVII i XVIII wieku na terenie Wielkopolski.

Wojny szwedzkie powodują upadek miasta i jego długotrwałą stagnację która trwa aż do początku XIX wieku, kiedy to w mieście zaczyna działać poczta dyliżansowa. Nie bez powodu w 1830 roku właśnie w Pniewach wybudowana została tzw. "poczthalternia" gdzie na wybrukowanym placu konie jadły i poiły się. Niedługo potem nieopodal wybudowano hotel z pokojami noclegowymi dla podróżujących dyliżansem. Od 1875 roku w mieście działa kółko rolnicze. Jedno z pierwszych w Wielkopolsce, pod patronatem Maksymiliana Jackowskiego. Wkrótce otwarty zostaje również Bank Ludowy. Przełomowym rokiem okazuje się 1888 kiedy Pniewy otrzymują połączenie kolejowe z Międzychodem i Poznaniem. W 1893 w mieście powstaje Ochotnicza Straż Pożarna, a w 1895 spółdzielnia "Rolnik". Od 1891 praktyczne do dzisiaj działa Polskie Koło Śpiewacze (dziś pod nazwą Koło Śpiewackie "Lira"). W 1905 wśród 2.680 mieszkańców miasta było 57% katolików (w większości Polaków), 34% ewangelików (w większości Niemców) i 8% Żydów.

20 grudnia 1918 roku Pniewy zostały opanowane przez powstańców wielkopolskich przy czynnym udziale polskiej ludności miasta. Powrót miasta do Polski usankcjonował traktat wersalski z 28 czerwca 1919 r. W roku 1920 w Pniewach (a konkretnie w Lubocześnicy która jest częścią miasta) Matka Urszula Ledóchowska zakupiła posiadłość aby utworzyć działająca do dzisiaj Szkołę Gospodarczą dla dziewcząt wraz z Domem Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. W 1927 roku w mieście miała miejsce prestiżowa Wystawa Przemysłowo-Rolnicza, która w istotny wpływ promowała lokalne rzemiosło i aktywowała lokalnych wytwórców. W czasie II wojny światowej mieszkańcy doznali wielu cierpień ze strony okupanta. Podczas okupacji z miejscowości wysiedlono ponad 200 Polaków i na ich miejsce zasiedlono niemieckich przesiedleńców ze wschodniej Europy. Polakom skonfiskowano ich mienie (obejmujące przedsiębiorstwa, warsztaty oraz sklepy) aresztowano i w końcu zesłano do obozów koncentracyjnych i obozów pracy przymusowej w III Rzeszy. Władze niemieckie wysiedliły także siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach zajmując należące do nich nieruchomości.

Miasto Pniewy zostało wyzwolone 25 stycznia 1945 roku. Po wojnie nastąpiła rozbudowa miasta, które zachowało pozycję lokalnego ośrodka gospodarczego i usługowego. W 1989, w pięćdziesiątą rocznicę śmierci zachowane od zniszczenia ciało błogosławionej Urszuli zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego..."

Dzisiaj Pniewy to malownicze szybko rozwijające się miasto województwa wielkopolskiego. Pniewy niewątpliwie są alternatywą dla wakacyjnego wypoczynku lato 2013 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto