Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy trzeba będzie zamknąć stary puławski most?

Hanna Bednarzewska
HB
Kilka lat temu Miasto i Gmina Puławy stały się zarządcą starego puławskiego mostu przez Wisłę leżącego w ciągu drogi prowadzącej z Lublina przez Puławy do Radomia. Zarządzanie wiąże się z kosztami finansowymi, których samorząd nie będzie w stanie udźwignąć. Może się więc wkrótce ziścić czarny scenariusz- jeśli samorządy nie znajdą środków na remont obiektu stary most zostanie zamknięty dla ruchu.

Kiedy w 2008 roku wybudowany został I etap obwodnicy Puław Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządzała mostem i drogą skorzystała z przepisu pozwalającego na przekazanie obiektów samorządom. Miasto i gmina od razu rozpoczęły protest podnosząc kwestię, że w ich opinii droga ma status drogi krajowej. Przepisy ustawy o drogach pochodzące z 1985 roku mówią, że po wybudowaniu obwodnicy miasta dotychczasowa droga krajowa leżąca w granicach administracyjnych miejscowości traci swój status i jest przekazywana w zarząd jednostce samorządowej. Miasto i gmina kilkakrotnie zwracały się do ministerstwa infrastruktury o zmianę ustawy o drogach.

-Chodzi o to aby drogi która jest trasą łączącą województwo z centrum kraju nie przypisywać lokalnemu samorządowi.Minister nie nosi się jednak z zamiarem zmiany ustawy- mówi prezydent Puław Janusz Grobel.

Most leży na granicy miasta i gminy. Do gminy należy około 60% obiektu a do miasta około 40% . Miasto ma swoją jednostkę - Zarząd Dróg Miejskich która zajmuje się mostem podpisało więc z gminą umowę na zarządzanie mostem. Obowiązkiem zarządców jest co kilka lat oceniać stan techniczny mostu i określać stan techniczny remontu.

-Opracowana w tym roku dokumentacja mówi, że za kilka lat most musi zostać wyremontowany, a koszt prac szacuje się na około 14 mln zł- mówi prezydent Grobel. Koszty zostaną podzielone zgodnie z przynależnością a więc miasto będzie musiało pokryć 40% a gmina 60% wartości robót. Jeśli nie będzie pieniędzy na remont zarządca ma prawo zamknąć most.

-Ustawa jest krzywdząca dla gminy. Na remont starego mostu musielibyśmy wyłożyć prawie 8 mln zł. W przyszłym roku na drogi gmina wyda około 700 tyś zł. Sieć dróg gminnych liczy ponad 100 kilometrów. To oznacza, że przez 10 lat nie moglibyśmy zrobić żadnego remontu ani budowy drogi gminnej tylko inwestować w most- mówi Krzysztof Brzeziński wójt gminy Puławy. – Jeszcze raz chcemy podjąć batalię o zmianę statusu przeprawy mostowej z lokalnej na krajową – mówią
wójt i prezydent.

W poniedziałek 12 grudnia w gminie odbędzie się spotkanie z parlamentarzystami ziemi lubelskiej i przedstawicielami zarządu województwa, które będzie poświęcone problemowi mostu. Jeśli nie uda się zmienić ustawy władze gminy i miasta są zgodne, że obiekt powinien zostać przejęty przez samorząd województwa lub powiatu.

W ustawie o drogach to nie jedyny precedens. Miasto ma płacić za oświetlenie nowej obwodnicy miasta kilkadziesiąt tysięcy rocznie. – Ustawa jest ułomna. Inwestor którym jest GDDKiA buduje tak jak on chce i montuje oświetlenie jaki mu się podoba, a samorządy mają za to płacić. Skoro nie mamy wpływu na inwestycję to jak ustawodawca mógł coś takiego wymyśleć, że jesteśmy obciążeni obowiązkiem opłat – dziwi się prezydent Grobel. W tej kwestii ustaw również wymaga uregulowania.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto