Od 3 lat uczniowie klas pedagogiczno- psychologicznych z Zespołu Szkół nr 3 w Puławach organizują spotkania z arteterapią. Arteterapia to leczenie poprzez sztukę.

- Arteterapię stosuje się w pracy z osobami w różnym wieku, o różnych potrzebach bio- psycho- społecznych. Staramy się więc przygotowywać takie zajęcia dla wielu grup odbiorców - mówi Dorota Opolska - Maksym, nauczycielka terapii zajęciowej, która jest animatorką zajęć z wykorzystaniem arteterapii.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!


Tego typu zajęcia uczniowie z ZS nr 3 prowadzili już z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Puław, dziećmi z Przedszkola nr 10, dziećmi z Oddziału Dziecięcego i Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu w Puławach, a kilka dni temu z uczniami klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Puław.

Tegoroczna edycja przedsięwzięcia inspirowana była baśnią Hansa Christiana Andersena "Brzydkie Kaczątko", a hasło brzmiało: "Brzydkie może być Piękne". Uczniowie przygotowali dla dzieci szereg zadań, zabaw i zagadek związanych z baśnią, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe z chustą animacyjną a także piknik na trawie. Celem akcji jest praktyczne zastosowanie wiedzy uczniowskiej nabytej w toku zajęć a także pogłębienie empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka.

- Arteterapia pomaga uzewnętrznić emocje, pragnienia, dążenia, myśli. Jest formą komunikacji z samym sobą i z innymi ludźmi. W trakcie zajęć możliwa staje się zmiana sposobu odbioru otaczającej rzeczywistości. Dzięki niej dziecko lub osoba dorosła zaczyna nabierać dystansu w stosunku do własnych, niekiedy trudnych przeżyć, uczuć i doświadczeń. Dzięki arteterapii można kształtować i rozwijać inteligencję emocjonalną. Sztuka pomaga kształtować osobowość dziecka - z jednej strony stwarza możliwość ujawnienia stłumionych uczuć, zaś z drugiej strony przejmuje nad nimi kontrolę i uwalnia od napięć. Wpływa również na samoocenę i poczucie własnej wartości. Jest sposobem porozumienia z sobą i innymi. Założeniem arteterapii jest odkrycie nowych możliwości i osiągnięcie zmian w zachowaniu. Zajęcia w oparciu o baśń Brzydkie Kaczątko w pełni umożliwiły realizację założonych celów terapeutycznych - mówi Opolska - Maksym.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!