Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klementowice: Odkryli szczątki koni sprzed 13 tys. lat

Marek Szymaniak
T. Wiśniewski
Na szczątki trzech koni natrafili archeolodzy pracujący w Klementowicach. Ślady nacięć na kościach pozwoliły ustalić, że zwierzęta upolowano, a potem oprawiono. Odnalezione narzędzia sugerują, że w wiosce pod Kurowem swoją osadę przed około 13 tysiącami lat mieli łowcy ze schyłku epoki paleolitu, czyli przedstawiciele kultury magdaleńskiej.

Klementowice to jedyne miejsce w województwie lubelskim, gdzie naukowcy dokopali się śladów pobytu łowców. Badaniom archeologicznym przewodzi Tadeusz Wiśniewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Jest to fenomenalny przykład kultury, której ślady występują w całej Europie. Najstarsze pochodzą sprzed 18 tys. lat, a najmłodsze sprzed 11 tys. lat. Z ich kulturą łączone są malowidła ścienne w jaskiniach południowo-zachodniej Francji i Kantabrii. Miejsca te uznawane są za kolebkę tej kultury. Osady znajdowano też w Pirenejach - wyjaśnia Tadeusz Wiśniewski.

Archeolog tłumaczy, że przez tysiące lat kultura magdaleńska opanowała tereny Europy rozlewając się do jej środkowo-wschodniej części. Dlatego jej ślady trafiły też do Klementowic. - Odkryta osada jest najdalej wysuniętą na północny wschód enklawą osadniczą tej kultury nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ich działalność można porównać do współczesnej Unii Europejskiej, która rozrasta się na wschód - mówi Wiśniewski.

Dotąd na stanowisku badawczym w Klementowicach znajdowano przede wszystkim przedmioty z krzemienia, które łowcy wykorzystywali w życiu codziennym, a także na polowaniach na dużą zwierzynę stadną. Miejsce było dogodne, bo w pobliżu do dziś są źródła Potoku Klementowickiego. - Odkopaliśmy już 11 tys. zabytków, wykonanych z krzemienia. Teraz natrafiliśmy na szczątki trzech koni - mówi Wiśniewski.

Badaniem odkopanych kości zajął się Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. - Łącznie odkryto prawie 100 szczątków zwierzęcych. Są bardzo zniszczone. Jednak na podstawie najlepiej zachowanych zębów określiliśmy gatunek. Znalezione kości należały do dwóch osobników dorosłych i jednego młodego - informuje dr Jarosław Wilczyński z krakowskiego PAN.

Badacze na fragmencie kości ramiennej konia zaobserwowali ślady cięcia, które powstały w trakcie dzielenia tuszy zwierzęcia. - Dokonano tego narzędziami krzemiennymi. Kości są rozbite przez człowieka, który uzyskiwał w ten sposób zasobny w tłuszcz szpik kostny. Badania sugerują, że odkryte szczątki należą do osobników upolowanych przez paleolitycznych łowców - wyjaśnia Wilczyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto