(© KWP Lublin)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Puławscy kryminalni zabezpieczyli u 31-latka z Puław monety pochodzące z XI wieku. Mężczyzna od dłuższego czasu próbował ustalić wartość zabytku celem dalszej sprzedaży. Według Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków są to srebrne monety pochodzące najprawdopodobniej ze skarbu odkrytego w 1932 roku w Karczmiskach.

Puławscy kryminalni w wyniku przeszukania mieszkania odnaleźli 13 srebrnych i niezwykle rzadkich monet pochodzących z XI wieku. Wśród zabezpieczonych monet jest 12 denarów datowanych na lata 1070-1138 z wizerunkami Bolesława II Śmiałego i Bolesława II Krzywoustego oraz jeden Brakteat.

31 letni mężczyzna, mieszkaniec Puław próbował ustalić wartość monet, aby dalej je odsprzedać. Puławscy policjanci są w posiadaniu opinii Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który stwierdził, że zabezpieczone monety pochodzą najprawdopodobniej ze skarbu odkrytego w 1932 roku w Karczmiskach. Niemal wszystkie odkryte wówczas monety (4500 sztuk) trafiły do Zbiorów Sztuki na Zamku w Warszawie.

Policjanci wyjaśniają w jakich okolicznościach znalazły się w rękach puławianina. Pamiętajmy, że wszystkie przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo odnalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych stanowią własność Skarbu Państwa.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!