Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Zimowe liczenie ptaków po raz drugi

WA
Łabędź niemy (Cygnus olor) na puławskiej łasze w aprku Czartoryskich.
Łabędź niemy (Cygnus olor) na puławskiej łasze w aprku Czartoryskich. Natalia Osetkowska/Biuro Zieleni Miejskiej
Ziomowe Ptakoliczenie w Polsce odbywa się po raz dziewiąty. Puławy drugi rok z rzędu włączają się do akcji w ramach programu edukacyjnego „Zapraszamy Ptaki do Puław”.

Biuro Zieleni Miejskiej w dniu 27 stycznia (niedziela) organizuje otwartą wycieczkę ornitologiczną z przewodnikiem, w której każdy może wziąć udział. Wycieczkę poprowadzi Piotr Safader - członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Jerzy Pawlas pracownik Biura Zieleni Miejskiej.

Program wycieczki przedstawia się następująco:
- 27.01 (Niedziela) godz. 10.00 - zbiórka zainteresowanych przy portierni Pałacu XX. Czartoryskich (krótka prelekcja dot. zimowego dokarmiania ptaków),
- trasa: Park przy Pałacu XX. Czartoryskich w Puławach (Park Mały, Park Górny, Dzika Promenada, Pałac Marynki, Łacha Wiślana, Ogród Dolny),
- zakończenie wycieczki ok. godz. 12.00 przy Schodach angielskich.

Każdy kto chciałby wziąć udział w wycieczce powinien zabrać ze sobą aprat fotograficzny i lornetkę. Należy również pamiętać o odpowiednim ubraniu i ewentualnych kanapkach.

Tegorocznym Ptakiem Zimy został wybrany Łabędź niemy (Cygnus olor) Obecnie chroniony i pospolicie występujący łabędź niemy (liczba par lęgowych wynosi 6000-6500) jeszcze 100 lat temu był w Polsce gatunkiem na skraju wymarcia. Dziś związany z większością różnego typu zbiorników wodnych jezior i stawów, rzadziej rzek. Jest najbardziej znanym przedstawicielem rodzaju. Czysto białe upierzenie, majestatyczny wygląd, szyja wygięta w kształt litery S, pomarańczowo różowy dziób z czarnym guzem na czole oraz charakterystyczny szum skrzydeł w locie sprawiają, że ptaka tego nie sposób pomylić z innym.

W granicach Puław znane są dwa miejsca lęgowe tego ptaka: teren parku (łacha) oraz rozlewisko i starorzecze rzeki Kurówki, w północnej części miasta. Liczebność tego gatunku w ostatnich latach na terenie Puław nie przekracza 4 par.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto